فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اعلام حمایت سازمان ملل از گفت وگوهای دولت قانونی و شورای انتقالی یمن در سعودی

  منبع: دبى-العربيهزنت فارسى

  مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد پنجشنبه 5 سپتامبر 2019 از گفتگوهای دولت قانونی یمن و «شورای انتقالی» جنوبی در شهر جده به سرپرستی سعودی اعلام حمایت کرد.

  به گزارش خبرگزاری‌ها مارتن گریفتس در توئیتی بر شبکه اجتماعی «توئیتر» از شورای انتقالی جنوبی و دولت قانونی یمن خواست تا این فرصت را برای پایان دادن به اختلاف‌ها از راه‌های مسالمت‌آمیز غنمیت بشمارند.

  خبرگزاری رویترز روز گذشته و به نقل از یک مقام یمنی اعلام کرد نمایندگان دولت قانونی و هیأت شورای انتقالی جنوبی یمن با هدف پایان دادن به درگیریها در جنوب این کشور گفت و گوهای غیر مستقیمی را در شهر جده سعودی آغاز کردند.

  احمد عمر بن فرید یکی از رهبران شورای انتقالی جنوب یمن در شبکه «توئیتر» اعلام کرد که سفر رهبران شورای انتقالی جنوبی به جده « در پاسخ به فراخوان سعودی، قدردانی از جایگاه رفیع این کشور، اصرار بر صلح و تاکید بر موضع ثابت شورای انتقالی جنوب یمن به عنوان همپیمانی قابل اعتماد برای بیرون راندن طرح ایران از یمن» انجام می‌گیرد.

  او در ادامه گفت « به همین دلایل در آنجا حضور داریم و یاوه گویی های تشنج طلبان به ما ربطی ندارد». هیأت شورای «انتقالی» یمن به ریاست عیدروس الزبیدی رئیس این شورا چهارشنبه 4 سپتامبر 2019 مجددا به شهر جده آمد تا در گفت وگوهای میان طرف های درگیر در عدن که سعودی فراخوان آن را داده است، مشارکت کند.

  عدنان الکاف عضو هیأت مشارکت کننده در این گفت وگوها اظهار داشت که حضور هیأت شورای انتقالی یمن در شهر جده سعودی در تاکید جدی بودن تعهد شورای انتقالی و احترام آن به فراخوان برای انجام گفت وگوهایی است که سعودی از آن حمایت می کند.

  حضور مجدد شورای انتقالی برای دومین بار در جده پس از آن صورت می گیرد که استان های أبین و شبوه اخیرا شاهد تحولاتی بوده که منجر به دخالت ائتلاف عربی برای آرام کردن اوضاع و متقاعد ساختن طرف ها به انجام گفت وگوها شد.

  این در حالی است که مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن پیشتر بر ضرورت حل اختلافات و پایان دادن به تنش ها در عدن از طریق گفت وگوهایی که سعودی برای انجام آن فراخوان داد، تاکید کرد.

  طی دیدار روز گذشته مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن با ایمن الصفدی وزیر خارجه پادشاهی اردن در امان پایتخت این کشور دو طرف بر ضرورت حمایت از طرح ابتکاری سعودی برای انجام گفت وگو میان طرف های درگیر در جنوب یمن تاکید کردند.

  دو طرف همچنین بر ضرورت پایان دادن به بحران از طریق راه حل سیاسی و بنا بر مرجع های مورد اعتماد و افزایش تلاش ها برای پایان دادن به بحرانی که ابعاد انسانی آن روز به روز بیشتر می شود، تاکید کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران