.
.
.

رویترز: آغاز گفت و گوهای غیرمستقیم طرف‌هاى«یمنی» در سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری رویترز چهارشنبه 4 سپتامبر 2019 از آغاز گفتگوهای غیر مستقیم نمایندگان دولت قانونی و هیأت شورای انتقالی یمن در شهر جده سعودی خبر داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مسئول یمنی گزارش داد که نمایندگان دولت قانونی یمن برای پایان دادن به درگیریها در جنوب یمن گفتگوهای غیر مستقیمی را با هیأت شورای انتقالی جنوب این کشور در شهر جده سعودی آغاز کردند.

احمد عمر بن فرید یکی از رهبران شورای انتقالی جنوب یمن در شبکه «توئیتر» اعلام کرد که سفر رهبران شورای انتقالی جنوبی به جده « در پاسخ به فراخوان سعودی، قدردانی از جایگاه رفیع این کشور، اصرار بر صلح و تاکید بر موضع ثابت شورای انتقالی جنوب یمن به عنوان همپیمانی قابل اعتماد برای بیرون راندن طرح ایران از یمن» انجام می‌گیرد.

او در ادامه گفت « به همین دلایل در آنجا حضور داریم و یاوه گویی های تشنج طلبان به ما ربطی ندارد».

هیأت شورای «انتقالی» یمن به ریاست عیدروس الزبیدی رئیس این شورا چهارشنبه 4 سپتامبر 2019 مجددا به شهر جده آمد تا در گفت وگوهای میان طرف های درگیر در عدن که سعودی فراخوان آن را داده است، مشارکت کند.

عدنان الکاف عضو هیأت مشارکت کننده در این گفتوگوها اظهار داشت که حضور هیأت شورای انتقالی یمن در شهر جده سعودی در تاکید جدی بودن تعهد شورای انتقالی و احترام آن به فراخوان برای انجام گفت وگوهایی است که سعودی از آن حمایت می کند.

حضور مجدد شورای انتقالی برای دومین بار در جده پس از آن صورت می گیرد که استان های أبین و شبوه اخیرا شاهد تحولاتی بوده که منجر به دخالت ائتلاف عربی برای آرام کردن اوضاع و متقاعد ساختن طرف ها به انجام گفت وگوها شد.

این در حالی است که مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن بر ضرورت حل اختلافات و پایان دادن به تنش ها در عدن از طریق گفت وگوهایی که سعودی برای انجام آن فراخوان داده، تاکید کرد.

طی دیدار روز گذشته مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن با ایمن الصفدی وزیر خارجه پادشاهی اردن در امان پایتخت این کشور دو طرف بر ضرورت حمایت از طرح ابتکاری سعودی برای انجام گفت وگو میان طرف های درگیر در جنوب یمن تاکید کردند.

دو طرف همچنین بر ضرورت پایان دادن به بحران از طریق راه حل سیاسی و بنا بر مرجع های مورد اعتماد و افزایش تلاش ها برای پایان دادن به بحرانی که ابعاد انسانی آن روز به روز بیشتر می شود، تاکید کردند.