.
.
.

برایان هوک: ایران در مذاکره با غرب «اخاذی اتمی» می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برایان هوک مسئول گروه اقدام ایران وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه 4 سپتامبر 2019 گفت که برخی شرکت‎‌ها و نفتکش‌ها نفت ایران را تحت عنوان «نفت عراقی» جابجا می‌کنند.

هوک با تاکید بر اینکه ایران در مذاکراتش با غرب، به «باج‌خواهی اتمی» روی آورده، وعده داد که شبکه قاچاق نفت ایران را از بین ببرد.

او اگرچه تاکید کرد که ترامپ خواهان حل و فصل اختلافات با ایران از مسیر دیپلماسی است، گفت: «تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع می‌کنیم و هیچ استثناءی قائل نمی‌شویم و هیچ امتیازی نمی‌دهیم.»

این مقام عالی‌رتبه آمریکا درباره اعطای خط اعتباری به ایران گفت: «هیچ پیشنهاد قابل ذکری درباره هیچ خط اعتباری برای ایران وجود ندارد.»
وزارت امور خارجه آمریکا جایزه‌ای به مبلغ 15 میلیون دلار برای فردی که اطلاعاتی درباره عملیات مالی سپاه پاسداران و سپاه قدس ارائه کند، در نظر گرفت.

برایان هوک این موضوع را تاریخی توصیف کرد و گفت: «این یک موضوع تاریخی است، زیرا که آمریکا برای اولین بار برای کسب اطلاعات برای هدف قرار دادن اقدامات مالی یک نهاد دولتی جایزه تعیین می‌کند.»

ساعاتی پس از وعده برایان هوک درباره مورد هدف قرار دادن شبکه قاچاق نفت ایران، وزرات امور خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد یک شبکه قاچاق نفت، شامل شامل 16 نهاد، 10 نفر و 11 نفتکش را به فهرست تحریم‌ها افزوده است. نام یک وزیر نفت سابق ایران و فرزندش در میان تحریم‌شدگان قرار دارد و احتمال می‌‎رود، وزیر نفت تحریم‌شده، سردار رستم قاسمی، وزیر نفت سابق و فرمانده اسبق قرارگاه خاتم الانبیا باشد که در حال حاضر یک سمت عالی در سپاه قدس دارد.