.
.
.

آمریکا: تحریم‌هایی علیه سازمان فضایی و برنامه هسته‌ای ایران اعمال کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپیو وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه سه شنبه 3 سپتامبر گفت ایالات متحده آمریکا، تحریم‌های علیه سازمان فضایی ایران اعمال کرده است.

وزیر خارجه آمریکا گفته است سازمان فضایی ایران تحت پوشش نام خود با نهادهای نظامی به خصوص فعالیت‌های ساخت موشک بالستیک همکاری می کند.ایران اما این اتهام را به طور مداوم رد کرده است.

در همین حال وزارت دارایی آمریکا نیز اعلام کرد تحریم‌های جدیدی علیه برنامه هسته‌ای ایران سه سازمان و پژوهشگاه فضایی این کشور اعمال کرده است.

خزانه داری آمریکا اعلام کرد، سازمان فضایی ، پژوهشگاه فضایی و پژوهشگاه هوا و فضا ایران را تحریم کرده است.

آمریکا ایران را متهم می کند که از برنامه غیرنظامی فضایی برای پیشبرد دانش ساخت موشک‌های بالستیک و پرتاپ موشک ماهواره‌ای استفاده می‌کند.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه مراکز و سازمان‌های فضایی ایران پس از آن اعلام شد که مقامات تهران انفجار در سکوی پرتاب ماهواره در سمنان را تایید کردند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، روز دوشنبه به طور رسمی حادثه انفجار سکوی ماهواره‌بر را تایید کرد. او گفت، انفجار در سکو بدون ماهواره اتفاق افتاده و علت آن خطای فنی بوده است.

ربیعی، با نفی احتمال خرابکاری گفت، علت انفجار خطای فنی بوده است.

او افزود: «همه کارشناسان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که یک بحث فنی بوده است. کاملا هم مشخص است بحث فنی چگونه اتفاق افتاده است».