.
.
.

روحانی : اگر اروپا به تعهداتش عمل نکند ایران سطح تعهداتش به برجام را کاهش خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران شامگاه شنبه 31 اوت در یک مکالمه تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه هشدار داد که اگر اروپا به تعهداتش عمل نکند، ایران بار دیگر سطح اجرای تعهداتش را در برجام کاهش خواهد داد.

ایران پیشتر نیز در اعتراض به تحریم‌های سخت‌گیرانه، در دو مرحله با خودداری از اجرای تعهداتش، برجام را نقض کرده است. رئیس جمهوری فرانسه در تلاش است تا جلوی فروپاشی کامل برجام را بگیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روحانی تاکید کرده که سومین گام نقض برجام، شبیه به دو گام قبلی، برگشت‌پذیر هستند و به اقدامات اروپا بستگی دارند.

خبرگزاری ایسنا نیز گفته است که حسن روحانی در این تماس تلفنی تاکید کرد که رویکرد اصلی ایران حفظ برجام بوده و همواره در این راستا تلاش می‌کند.

روحانی گفته که عدم پایبندی به برجام و خروج یکجانبه آمریکا از این توافق با هدف بروز مشکلات فراوان در مسیر تعاملات ایران با دیگر کشورها صورت گرفته است

او اظهار داشت:«متأسفانه پس از این اقدام یکجانبه آمریکا، کشورهای اروپایی نیز اقدامی عملی در مسیر اجرای تعهدات خود نداشتند».

رئیس جمهوری ایران رفع کامل همه تحریم‌ها علیه ایران را زمینه‌ساز مذاکرات بعدی دانست و تاکید کرد: اگر اروپا نتواند تعهدات خود را عملیاتی کند، ایران گام سوم در کاهش تعهدات برجامی را به اجرا خواهد رساند که البته این اقدام هم مانند دیگر مراحل اقدامی قابل بازگشت خواهد بود.

روحانی تصریح کرد: مفاد توافق برجام تغییر ناپذیر بوده و همه طرف‌ها باید نسبت به محتوای آن متعهد باشند.

این در حالی است که ایالات متحده امریکا 12 شرط برای ایران تعیین کرده تا با ایران به مذاکره بنشیند .

از جمله شروط آمریکا عدم مداخله ایران در امور کشورهای منطقه، متوقف کردن فعالیت های موشکی، محروم شدن از انرژی اتمی و کنترل همه فعالیت های ایران عدم حمایت از گروههای تروریستی است.

ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن خروج از برجام، «توافق هسته‌ای با ایران» تحریم‌ها علیه تهران را تشدید کرد.

او بارها گفته است که خواهان تغییر سیاست‌های ایران در منطقه و جهان شده است.

ایران تا کنون در توافق هسته‌ای باقی مانده اما می گوید از این که اروپا به تعهداتش در قبال برجام عمل نمی‌کند، او نیز تعهداتش به توافق هسته را کاهش داده و ذخیره سازی یورانیوم را بیشتر کرده است.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران یکجانبه است، اما بسیاری از شرکت‌های خارجی به خاطر ترس از دست دادن ارتباط مالی و تجاری با آمریکا، از این تحریم‌ها پیروی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم