فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • فنلاند... بررسی تشكيل یک نیروی اروپایی برای محافظت از ناوبری در خلیج

  بریتانیا خواستار حمایت بیشتر جامعه بین المللی برای محافظت از ناوبری در خلیج شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  به دنبال نشست وزرای خارجه كشورهای اروپایی در هلسنکی که درباره چگونگی حمایت از آزادی ناوبری در خلیج برگزار شده است، منابع دیپلماتیک روز جمعه 30 اوت از طرح تشکیل یک نیروی اروپایی بازدارنده برای محافظت از ناوبری در تنگه هرمز و خلیج خبر دادند.

  دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس، در بیانیه‌ای اعلام کرد، کشور متبوعش از جامعه بین المللی خواهد خواست که حمایت بیشتری برای محافظت از کشتی‌ها در تنگه هرمز بعمل آورد.

  وزیر خارجه بریتانیا گفت در اجلاس هلسنکی در باره پرونده ایران بحث و گفت و گو خواهیم کرد.

  در همین راستا جان اف لودریان وزیر خارجه فرانسه نیز روز پنجشنبه تاکید کرد که پاریس برای آزادی ناوبری در خلیج تلاش خواهد کرد. وی در یک کنفرانس خبری گفت با تمام کشورهای جهان در باره موضوع ایران صحبت خواهیم کرد.

  فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه نیز در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت، پاریس از حضوری بازدارنده به رهبری اتحادیه اروپا در خلیج با تمام قدرت حمایت خواهد کرد.

  نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا با محوریت تامین فعالیت دریانوردی در آب‌های بین المللی خلیج همزمان با اعلام مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا مبنی بر آغاز رسمی ماموریت ناوگان دریایی بین‌المللی در تنگه هرمز صورت گرفته است.

  وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا علاوه بر بررسی راه‌های تامین امنیت تنگه هرمز آنها همچنین مکانیسم‌های نجات توافق هسته‌ای را نیز به بحث و گفتگو خواهند گذاشت.

  این نشست در هلسینکی، پایتخت فنلاند، برگزار شده است به رویکرد اروپا در قبال بحران ایران، ارزیابی راه‌های ممکن برای نجات توافق هسته‌ای و تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز خواهد پرداخت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران