فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عبدالله: یک نامزد انتخابات با رییس ستاد انتخاباتی خود درمورد اداره مؤقت درگیر شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان جمعه 30 اوت اعلام کرد، یک نامزد انتخابات با ستاد انتخاباتی خود در مورد اداره مؤقت درگیر شده است.

  به گزارش خبرگزاری کشور، عبدالله تایید کرد: «رییس ستاد یکی از تیم‌ها گفته است که وی از گزینه‎های رهبری ادارۀ موقت است. این مسأله اعصاب جلالت‌مآب را خرد کرده و به درگیری پرداخته است».

  عبدالله امروز جمعه در یک گردهمایی انتخاباتی در تالار لوی جرگه در کابل صحبت می کرد گفت، به خاطر چوکی و به قیمت خون فرزندان این کشور، خواستار ادامۀ جنگ نیست.

  از سوی دیگر، کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح افغانستان و حامی تکت انتخاباتی عبدالله عبدالله در این مراسم گفت: «ما به یک میکانیزم شفاف در روند صلح نیاز داریم. به آقای اشرف‌غنی می‌گوییم که باید در هیأت مذاکره‌کننده همه جوانب خود را شریک بدانند.

  اگر آقای غنی تلاش کند که هیأت مذاکره‌کننده از ارگ تشکیل شود و طبق خواست ارگ پیش برود، حرکت خام است. هیأت مذاکره‌کننده باید جامع و در برگیرندۀ حلقات اجتماعی، قومی و گروهی کشور باشد. در غیر آن، به کابل و دوحه با صراحت می‌گوییم: اگر حلقات تأثیرگذار حذف شود، مطمین باشید که احزاب و گروه‌های تأثیرگذار مذاکرات مستقیم را با طالبان آغاز خواهند کرد که به نفع‌تان نخواهد بود. این را طالبان هم از خدا می‌خواهند و بارها موضع خود را اعلام کرده‌اند».

  خلیلی در ادامه افزود: «از پیشرفت‌هایی‌که در زمینۀ تأمین صلح صورت گرفته است، خوشحالیم. ما صلح می‌خواهیم و از تمام تلاش‌های داخلی و خارجی در راستای تأمین صلح استقبال می‌کنیم. ما صلحی می‌خواهیم که در برگیرندۀ تمام طرف‌ها باشد. در غیر آن، ما به صلح پایدار نخواهیم رسید. صلح پایدار زمانی محقق می‌شود که همه خود را در روند شریک بدانند. حرکت انتخاباتی ما مانع پیشرفت‌های صلح نیست. وقتی مطمین شویم، صلح عادلانه پیاده می‌شود، اولویت را به صلح می‌دهیم».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران