فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترکیه: نفتکش ایرانی «آدریان دریا» به سمت سواحل لبنان حرکت کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز جمعه 30 اوت درباره حرکت نفتکش ایرانی که گفته شده به سمت ترکیه حرکت کرده بود، گفت، این نفتکش به سمت لبنان حرکت کرد.

  وزیر خارجه ترکیه که در نروژ با خبرنگاران مصاحبه می کرد، گفت نفتکش ایرانی آدریان دریا به سمت ترکیه نمی‌آید، بلکه به سمت لبنان در حرکت است.

  نفتکش «آدریان دریا» پس از آزادی از سوی دولت محلی جبل الطارق به سمت یونان حرکت کرد، اما پس از مخالفت یونان مسیر خود را به سوی بندر مرسین واقع در جنوب ترکیه تغییر داده بود.

  مقامات آمریکایی به همه کشورها هشدار داد که اجازه ندهند این نفتکش در بنادرشان پهلو گیری کرده و نفت خود را تخلیه کند.

  پیش تر رویترز اعلام کرده بود، اطلاعات کشتیرانی نشان می‌دهد نفتکش ایرانی که در مرکز اختلافات بین واشنگتن و تهران قرار دارد، دوباره مسیرش را در روز جمعه تغییر داده و به سمت ترکیه برگشته است.

  به گفته منابع ترک نفتکش آدریان دریا که پیشتر «گریس1» نام داشت، اکنون به سمت سواحل لبنان حرکت کرده است.

  این سومین بار است که این کشتی مسیرش را طی ده روز تغییر داده است.

  نفتکش «آدریان دریا» با دو میلیون بشکه نفت در اواسط اوت پس از 6 هفته توقیف در جبل الطارق آزاد شد. دلیل توقیف این کشتی حمل نفت ایران به سوریه در نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه رژیم سوریه بود.

  مقامات آمریکا می گویند، این نفتکش تحت کنترل سپاه پاسداران ایران است. واشینگتن سپاه را یک گروه «تروریستی» می داند و به کشورهای منطقه در مورد کمک به نفتکش هشدار داده است.

  علی ربیعی سخنگوی دولت ایران چند روز گفت ایران نفت این کشتی را فروخته و مالک کشتی مقصد آن را تعیین می‌کند . وی هویت مالک را فاش نکرد.

  نفتکش آدریان دریا پس از آزادی اعلام کرد که مقصد آن بندر کالاماتا در یونان است و بعد آن را به مرسین ترکیه تغییر داد. در روز سه شنبه این نفتکش ناگهان مسیر خود را تغییر داد و از ساحل ترکیه دور شد.

  در حالی که جمعه صبح این نفتکش در غرب قبرس قرار داشت، در حرکتی مشابه دوباره تغییر مسیر داد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران