فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • استعفای 3 عضو از حزب اردوغان بحران «عدالت و توسعه» را عمیق‌تر کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  سه تن از وزرای سابق از اعضای حزب «عدالت و توسعه» ترکیه روز جمعه استعفای خود را از این حزب اعلام کردند.

  استعفای این سه عضو سابق عدالت و توسعه، بحران داخلی حزب حاکم ترکیه که طی ماههای گذشته شاهد ریزش بی سابقه‌ای بود، را عمیق‌تر کرده است.

  وزرای سابق که استعفا دادند قبلا پست‌های دادگستری، وزرات کشور و صنایع و بازرگانی را به عهده داشتند. نیهات ارگون، حسین چلیک و بشیر آتالای سه وزیر سابقی هستند که در دولت رجب طیب اردوغان بودند و اکنون استعفای خود را نوشته و از حزب عدالت جدا شده‌اند.

  پیش بینی می‌شود که این سه وزیر سابق با استعفای خود از عدالت و توسعه می‌خواهند به حزب جدیدی که علی باباجان تاسیس کرده ملحق شوند.

  این استعفاها در پی استعفای سعدالله ارگین اتفاق افتاده است. سزان ارهان از ینی آکیت در این خصوص عنوان کرده که این افراد برای پیوستن به حزب علی باباجان هستند.

  با افزایش زمزمه‌ها درباره تاسیس حزب از سوی علی باباجان و عبدالله گل که از افراد تاثیر گذار حزب عدالت بوده و از آن جدا شدند، افراد دیگری از حزب تمایل به پیوستن به آنها را دارند که این موضوع باعث نگرانی و ناراحتی رجب طیب اردوغان شده، بطوریکه بارها اعلام کرده هر کس از حزب جدا شود باعث انشقاق در امت شده است و موفقیتی نخواهند داشت.

  این درحالی است که رسانه‌های ترکیه درباره تأسیس حزبی جدید توسط احمد داود اوغلو نخست وزیر پیشین ترکیه خبر دادند.

  طبق این گزارش داود اوغلو تصمیم دارد که دفتر مرکزی حزب جدید را در آنکارا پایتخت ترکیه باز کند.

  رسانه‌های مخالف ترکیه اعلام کردند که داود اوغلو به حملات خود علیه سیاست‌های رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و حزب حاکم ترکیه را افزایش داده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران