.
.
.

مکرون: هیچ‌کس از کشورهای «گروه 7» از من نخواست با ایران صحبت کنم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه 25 اوت گفت، هیچ‌کس از کشورهای «G7» از او نخواست تا با ایران گفت و گو یا مذاکره بکند.

سخنان رئیس جمهوری فرانسه پس از آن بیان شد که برخی منابع دیپلماتیک روز یکشنبه اعلام کردند، «گروه هفت» از امانوئل ماکرون خواسته است تا برای جلوگیری از تشنج در منطقه خاورمیانه با ایران گفت و گو کند.

این منابع گفته بودند، رهبران گروه هفت روز شنبه در اجلاسی که در جنوب غربی فرانسه برگزار شد تأكید كردند، هدف همه آنها «جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای» است.

یک منبع در ریاست جمهوری فرانسه گفت: «اولویت فرانسه همچنان جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای و کاهش تنش در خلیج است».

از سوی دیگر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه با نفی خبر موافقت خود برای ارسال پیام مشترک G7 به ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، گفت:« نه ، من در مورد آن با هیچ‌کس بحث نکردم».

ترامپ که در حاشیه نشست G7 با خبرنگاران سخن می‌گفت، افزود:« در رابطه با ایران ما ابتکار عمل خودمان را داریم اما از صحبت کردن دیگران نمی توانیم جلوگیری کنیم، اگر می خواهند صحبت کنند ، می توانند صحبت کنند».

این در حالی است که خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا» روز یکشنبه در گزارشی نوشت: «امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه پیام سران گروه ۷ را به ایران منتقل می کند».

این خبرگزاری به نقل از یک منبع دیپلماتیک فرانسه افزود: «رهبران گروه ۷ توافق کردند که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و میزبان این نشست پیامی به ایران ارسال کند».

چهل و پنجمین اجلاس رهبران هفت کشور صنعتی جهان(گروه ۷) شامل آمریکا، انگلیس، آلمان،‌ایتالیا، کانادا ،‌فرانسه و ژاپن از روز شنبه در بیاریتز فرانسه آغاز به کار کرده است.

موضوع ایران یکی از محورهای گفت وگوهای رهبران هفت کشور پیشرفته صنعتی جهان در این نشست است.

یک منبع رسمی در ریاست جمهوری فرانسه گفت: رهبران گروه ۷پس از بحث و گفت و گو در باره این موضوع در یک نشست در شامگاه شنبه در جنوب غربی فرانسه توافق کردند که مکرون مذاکرات را انجام داده و پیامی به ایران منتقل کند.

این منبع همچنین مدعی شد که اولویت همچنان جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح های هسته ای و رفع تنش ها در خلیج است.