.
.
.

پس از کشورهای اسکاندیناوی، پاریس هم صحنه اعتراضات علیه سفر جواد ظریف به اروپا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صدها نفر از ایرانیان ساکن پاریس، روز جمعه 23 آگوست 2019 در اعتراض به سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به فرانسه اعتراض کرده و خواستار قطع روابط این کشور با ایران و همچنین حمایت از اعتراضات مردمی که خواستار سرنگونی رژیم ایران هستند، شدند.


تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد معترضان با سر دادن شعار «نه به خامنه‌ای دیکتاتور» و «نه به رژیم ولایت فقیه» و «ظریف جنایتکار، نماینده رژیمی است که ملت ایران را سرکوب می‌کند» اعتراض خود را به سفر وزیر امور خارجه ایران به فرانسه نشان دادند.

براساس پیش‌بینی‌ها قرار است جواد ظریف با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه پیشنهاد کمک به ایران برای کاهش آثار تحریم‌های آمریکا و راه‌اندازی سازوکار مالی در مقابل تعهد کامل ایران به توافق هسته‌ای را به بحث و گفتگو بگذارند.

فرانسه خواهان مذاکره درباره برنامه موشکی ایران، آزمایش موشک‌های بالستیک و همچنین دخالت‌های ایران در منطقه، در ازای راه‌اندازی سازوکار مالی اینستکس برای اهداف بشردوستانه است.

کمیته حمایت از حقوق بشر در ایران (CSDHI) "پهن کردن فرش قرمز برای ظریف را اهانت به حقوق بشر، دموکراسی و همه ارزش‌های فرانسه" توصیف کرد.

در بیانیه این کمیته آمده که" ظریف نماینده رژیمی است که بالاترین میانگین اعدام در جهان را دارد و بیشترین حمایت از تروریسم را کرده و منبع اصلی بحران و هرج و مرج در منطقه است."

براساس این بیانیه دولت روحانی به تنهایی بیش از 3700 مورد اعدام را انجام داد و رژیم ایران در تابستان 1988 بیش از 30 هزار زندانی سیاسی را اعدام کرد.

اعتراضات ایرانیان ساکن کشورهای اسکاندیناوی به سفر محمد جواد ظریف به کشورها این منطقه، روز پنج‌شنبه 22 آگوست 2019 به نروژ هم کشیده شده و تعدادی از ایرانیان ساکن این کشور در اوسلو تظاهرات کردند. دو روز پیش از آن اعتراضات ایرانیان ساکن استوکهلم، پایتخت سوئد با واکنش پلیس این کشور مواجه شده و تعدادی از معترضان بازداشت و زخمی شدند. پیش از آن نیز هلسینکی، پایتخت فنلاند صحنه اعتراضات ایرانیان به وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بود.