.
.
.

وزیر ارتباطات ایران: اعتقادی به محدودسازی یا فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی ندارم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه اعتقادی به محدودسازی یا فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی ندارد، اعلام کرد که محدودسازی و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی راه‌حل نیست و با فیلترینگ، جلوی حضور جریان‌ساز و اثرگذاری بر جامعه بین‌المللی گرفته می‌شود.

برخی از شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان های پرکاربرد در ایران مانند فیس بوک، توئیتر و تلگرام فیلتر هستند. این در حالی است که مقامات عالی رتبه ایران از جمله رهبر جمهوری اسلامی در این شبکه ها صفحاتی دارند که مدام به روزرسانی می شوند.

در مارس 2013، گزارشگران بدون مرز در روز جهانی مبارزه با سانسور اینترنتی، گزارشی منتشر کرد که در آن ایران به همراه چین، سوریه، بحرین و ویتنام پنج کشور دشمن اینترنت نام گرفتند.

همچنین مطابق گزارش خانهٔ آزادی که کشورها را بر اساس موانع دسترسی، محدودیت‌ها در زمینه محتوا و موارد نقض حقوق کاربران دسته‌بندی می‌کند، در سال 2014 میلادی وضعیت آزادی اینترنت در ایران به عنوان بدترین در جهان ارزیابی شده‌است. طبق گزارش این نهاد در سال 2017، حملات فنی برای دستکاری شبکه‌ها، پس از دستگیری افراد به دلایل سیاسی-اجتماعی، دومین روش عمده برای کنترل اینترنت ارزیابی شده‌است که از سوی کشورهای چین، اتیوپی، ایران و سوریه به کار گرفته شده‌اند.

محمدجواد آذری جهرمی در صفحه اینستاگرام، با انتشار قسمتی از مصاحبه خود با لستر هولت، مجری شبکه NBC آمریکا، نوشت: «محدودسازی و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی راه‌حل نیست و با فیلترینگ، جلوی حضور جریان‌ساز و اثرگذاری بر جامعه بین‌المللی گرفته می‌شود.»
او استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های ایرانی را در دنیا بهترین دانست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد که ماهواره‌های مخابراتی ناهید یک، پارس و ظفر تا آخر امسال آماده می شوند و از همکاری با کشورهای مختلف از جمله اتحادیه اروپا، کشورهای همسایه، چین و روسیه در این زمینه خبر داد.

او استفاده خود از توییتر را نشانه عدم اعتقادش به محدودسازی یا فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی دانست و محدودیت‌ها را برای ایران آسیب زا توصیف کرد و تاکید کرد که باید بپذیرفت که در این حوزه ضعیف عمل شده است.

گفتنی است، علی خامنه ای، رهبر ایران در پاسخ به استفتایی درباره استفاده از فیسبوک نوشت: « به طور کلی اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود، جایز نیست والا مانعی ندارد.»

او همچنین، پیش از این خواستار برخورد نیروی انتظامی با عوامل ناامن‌ کننده فضای مجازی شده بود. او ناامن شدن فضای مجازی را موجب ضرر و زیان به مردم دانست و بر وظیفه نیروی انتظامی در تأمین امنیت فضای مجازی تأکید کرد.

وزیر ارتباطات ایران نیز در پاسخ به این خواسته رهبر ایران، این خواسته خامنه ای را و تذکرات او را خیرخواهانه توصیف کرد و طی یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «برای تامین امنیت مردم در فضای مجازی از نیروی انتظامی حمایت خواهیم کرد.»

خامنه ای همچنین خواستار تشکیل شبکه‌‌ ملی اطلاعات متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی، مراکز داده‌ی داخلی دولتی و غیردولتی و همچنین زیرساخت‌های نرم‌افزاری است در سراسر ایران شد که کنترل کامل آن به دست حکومت باشد.