فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نتانیاهو ایران را به احداث پایگاه‌هایی ضد اسرائیلی در عراق متهم کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پنجشنبه 22 اوت در اولین اظهار نظر علنی او پس از انفجارهایی که در زاغه‌های اسلحه شبه‌نظامیان حشد الشعبی در عراق رخ داد، گفت، ایران پایگاه‌هایی را علیه اسرائیل در عراق، یمن، سوریه و لبنان ایجاد می‌کند.

  نتانیاهو گفت، اسرائیل علیه ایران در عراق و تعدادی از دیگر جبهه‌ها اقدام می‌کند.

  نتانیاهو روز پنجشنبه در گفت و گویی با «شبکه 9» روسی زبان تلویزیون اسرائیل، در پاسخ به این سئوال شد: آیا اسرائیل در صورت لزوم هدف‌های ایران در عراق را بمباران خواهد کرد، گفت:« اقدام می‌کنیم، نه فقط در عراق بلکه در صورت لزوم، در مناطق دیگری که میخواهد کشور ما را نابود شود، اقدام می‌کنیم. بالطبع دست نیروهای امنیتی را باز گذاشته‌ام و به آنها دستور داده‌ام تا هر اقدامی را برای ناکام گذاشتن طرح‌های ایران انجام دهند».

  نتانیاهو اما مستقیما از عراق به عنوان یکی از این مناطق نام نبرد.

  اظهارات نتانیاهو پس از آن ایراد می‌شود که گروه هایی حشد الشعبی مورد حمایت ایران، اسرائیل را به حمله به زاغه‌های اسلحه‌شان در عراق متهم کردند. بغداد اما هنوز به طور رسمی اسرائیل را به دست داشتن در انفجارها متهم نکرده است.

  همزمان با انفجارهای پی در پی در مقرهای تحت کنترل شبه‌نظامیان حشد الشعبی در عراق که آخرین آنها انفجاری است که زاغه مهمات حزب الله عراق یکی از گروه‌های حشد الشعبی عراق در پایگاه هوایی بلد در استان صلاح الدین در شمال بغداد را منهدم کرده است رهبران گروه‌های شبه نظامی حشد الشعبی آشفته شده و اظهارات ضد و نقیضی را در این‌باره مطرح کرده‌اند.

  ابو مهدی المهندس معاون رئیس الحشد الشعبی، ایالات متحده آمریکا و اسرائیل را مسئول حمله به مقرهای این گروه های شبه‌نظامی دانست و مدعی شد که «ایالات متحده چهار پهپاد اسرائیلی را وارد عراق کرده تا مقرهای نظامی را هدف قرار دهد.»

  ابو مهدی المهندس که به شدت هوادار ایران است و روابط بسیار نزدیکی با سپاه قدس و فرمانده آن قاسم سلیمانی دارد، تهدید کرد که به این حملات واکنش داده خواهد شد.

  این در حالی است که فالح الفیاض، رئیس حشد الشعبی که از سوی نخست وزیر عراق تعیین شده، سخنان المهندس را رد و تأکید کرد که اظهارات او بازگوکننده موضع رسمی حشد الشعبی نیست.

  الفیاض بیان کرد، تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که انفجار زاغه مهمات بر اساس نقش‌های که توسط عاملی خارجی از پیش طراحی شده به اجرا گذاشته شد و یادآوری کرد که تحقیق به منظور مشخص کردن مسئولین این حادثه ادامه دارد.

  از سوی دیگر رابرتسون شان، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده به «العربیه» گفت که واشینگتن به هیچ وجه در انفجار زاغه مهمات اخیر در عراق دسته نداشت و تأکید کرد که «حضور آمریکا در عراق به منظور حمایت از جنگ با داعش ضمن احترام به حق حاکمیت عراق و پایبندی به توصیه‌های دولت عراق در زمینه استفاده از آسمان این کشور است.»

  از طرفی اسرائیل بارها اعلام کرده بود که اهدافی ایرانی را در خاک سوریه هدف قرار داده است تا از تحکیم حضور نظامی ایران در این کشور جلوگیری کند و مانع از رسیدن تسلیحات پیشرفته به وکلای ایران در منطقه شود.

  مسئولان اسرائیلی اخیرا به این اشاره کرده‌اند که عراق بیش از سال‌های گذشته به تهدیدی علیه اسرائیل مبدل شده است اما هیچ گونه اظهار نظر مستقیمی درباره انفجارهای اخیر در مقرهای حشد الشعبی در عراق نکرده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران