.
.
.

مقام حکومتی ایران: امضاکنندگان نامه استعفای خامنه ای گروه برنداز بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی، با اشاره به انتشار خبری در شب گذشته مبنی بر دستگیری تعدادی فعال سیاسی در مشهد، اعلام کرد که افراد دستگیر شده، همان امضاکنندگان نامه استعفای خامنه ای هستند که هفته گذشته دستگیر شدند، او این افراد را یک گروه برانداز خواند که وارد مشهد شده بودند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، جمعه 23 اوت 2019، حسن جعفری، معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی، این افراد را با خارج ایران مرتبط دانست که قصد براندازی دارند و بر همین اساس نیز دستگیر شدند.

او مرتبط بودن دستگیری آن‌ها به امضای نامه‌ سرگشاده خطاب به رهبر جمهوری اسلامی را رد کرد.

در حالی که امضاکنندگان نامه درخواست استعفای خامنه ای 14 نفر بودند، جعفری تعداد دستگیرشدگان را 12 نفر عنوان کرد که پنج نفر آنها متعلق به مشهد و سایر افراد متعلق به نقاط دیگر بودند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، اقدام این افراد را باعث ایجاد ناامنی دانست و اعلام کرد که هدف آنها نامشخص است.
او از زندانی بودن 12 نفر از 14 نفر امضاکنندگان این نامه در زندان مشهد خبر داد که قرار است در دستگاه قضایی محاکمه ‌شوند تا به جرائم آن‌ها رسیدگی شود.

گفتنی است، 14 فعال سیاسی و مدنی اواخر خردادماه امسال همزمان با سالگرد انتخابات 1388 ایران که جنجال زیادی در پی داشت، نامه ای خطاب به علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی نوشتند و از او خواستند از قدرت کناره گیری کند و نظام جدیدی جایگزین حکومت جمهوری اسلامی شود.

«نقص گسترده حقوق مدنی، به خصوص حقوق زنان»، «ناتوانی در رهبری و اداره صحیح ایران» و «استبداد نظام حاکم، عدم استقلال قوا و عدم امکان برگزاری انتخابات آزاد» از جمله دلایلی بودند که امضاکنندگان در این نامه آنها را مطرح کرده بودند.

پس از آن، 14 فعال حقوق زنان نیز با حمایت از فعالان پیشین، خواستار استعفای خامنه ای و گذار از نظام جمهوری اسلامی شدند.