فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دولت قانونی یمن: منطقه «عتق» در استان شبوه در کنترل کامل نیروهای دولتی است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  به دنبال درگیری‌های شامگاه پنجشنبه میان نیروهای جدایی طلب طرفدار شورای انتقالی یمن جنوبی و نیروهای دولت قانونی یمن که در منطقه «عتق» در استان شبوه رخ داد، دولت قانونی یمن روز جمعه 23 اوت 2019 اعلام کرد، نیروهایش اوضاع استان شبوه و منطقه عتق را کاملا در کنترل دارند.

  از سوی دیگر هانی بن بریک، معاون رئیس شورای انتقالی جنوب یمن، روز جمعه از ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن خواست تا کمیته‌ای حقیقت یاب به منطقه عتق اعزام کند تا مشخص شود چه کسی باعث ایجاد تنش و درگیری در شهر عتق شد.

  او در توییتی نوشت: «در حالی که شورای انتقالی یمن جنوبی به ندای ائتلاف عربی برای حل مشکلات پاسخ مثبت داده و هیئتی را به سعودی اعزام کرد، نیروهای دولت قانونی یمن عهد شکنی کرده و به مرکز بازرسی و کنترل نیروهای مجلس انتقالی حمله کردند. این حمله نیروهای انتقالی را مجبور به دفاع از خود کردند.

  اظهارات معاون رئیس شورای انتقالی یمن جنوبی ساعاتی پی از درگیری نیروهای مجلس انتقالی و دولت قانونی این کشور ایراد شد.
  از سوی دیگر سرتیپ عوض الدحبول ، مدیر امنیت استان شبوه اعلام كرد، ارتش و نیروهای امنیتی دولت قانونی یمن كنترل کامل شهر «عتق» را به دست گرفته‌اند.
  او گفت:«ارتش و نیروهای امنیتی در حال حاضر کنترل شهر را به دست گرفته‌اند».
  همزمان سرتیب جحدل حنش العولقی، فرمانده تیپ «21 میکا» با تایید خبر کنترل شهر عتق گفت، اوضاع شهر تحت کنترل کامل نیروهای امنیتی و ارتش است.

  به گزارش منابع محلی درگیری شب گذشته میان نیروهای دولت قانونی و نیروهای هوادار مجلس انتقالی جنوب یمن در استان شبوه، به کشته و زخمی شدن تعدادی از دو طرف و تخریب و انهدام شماری از خودروهای زرهی و دیگر تجهیزات نظامی منجر شد.

  به گفته منابع محلی نیروهای شورای انتقالی در این درگیری مجبور به عقب نشینی شده و تعدادی از مواضع تحت کنترل خود را از دست دادند.

  در همین حال یکی از مسئولان وزارت بهداشت شهر عتق بامداد روز جمعه گفت، هنوز تعدادی از زخمی‌های این درگیری معالجه نشده‌اند او از کمبود امکانات پزشکی برای معالجه زخمی شدگان درگیری خبر داد و از مسئولان خواست تا با ارسال امکانات به کمک آنها بشتابند.

  از سوی دیگر دولت قانونی یمن نیز اعلام کرد که تمرد و قانونی شکنی در استان شبوه را چالشی برای توافق آتش‌بس تلقی کرده و شورای انتقالی یمن جنوبی را مسئول این رویدادها تلخ اخیر دانست.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران