فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • در نتیجه تحریم‌ها: صدور کارت ملی در ایران به جای 2 هفته، 7 ماه زمان می‌برد

  منبع: دبى-العربيه.نت فارسى

  به دلیل مشکلات مربوط به تامین مواد خام برای صدور کارت ملی برای شهروندان ایران، روند صدور این کارت‌ها از دو هفته به 7 ماه افزایش یافته است.

  خبرگزاری تسنیم روز جمعه 23 آگوست 2019 گزارش کرد که بدقولی‌های چاپخانه دولتی در زمینه تامین کارت خام برای صدور کارت ملی برای شهروندان ایرانی، سبب شده صدور این کارت‌ها به جای دو هفته، بیش از 7 ماه زمان ببرد.

  تسنیم در توضیح این مشکل نوشت: «در حالی مسئولان ثبت‌ احوال تلاش خود را برای صدور کارت ملی هوشمند انجام داده‌اند که متاسفانه به دلیل بدقولی چاپخانه دولتی در ارتباط با صدور کارت خام مورد نیاز ثبت احوال، بسیاری از افراد بیش از 7 ماه است که نتواسته‌اند کارت خود را دریافت کنند و این در حالیست که بنا به گفته مسئولان ثبت احوال صدور کارت ملی هوشمند از زمان ثبت‌نام تا زمان تحویل حداکتر دو هفته طول می‌کشد.»

  بر اساس این گزارش « با توجه به تحریم‌های صورت گرفته» مسئولیت صدور کارت مورد نیاز ثبت احوال به عهده چاپخانه دولتی ایران محول شده است.

  به گفته سیف‌الله ابوترابی؛ سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال ایران، در حالی که کارت‌های ملی قدیمی از اعتبار ساقط شده‌اند، بین 8 تا 10 میلیون شهروند ایرانی هنوز کارت ملی جدید دریافت نکرده‌اند.

  در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و از سرگرفته شدن تحریم‌ها علیه ایران، بازار و اقتصاد این کشور به بحرانی‌ترین شرایط خود در تاریخ این کشور رسید. بازار کاغذ و به ویژه کاغذهای مورد نیاز برای صدور و چاپ مدارک رسمی یکی از بزرگترین آسیب‌دیدگان از سر گرفته شدن تحریم‌هاست.

  در ماه آوریل 2019 رسانه‌های این کشور گزارش کردند که تنها در عرض 24 ساعت گذشته، نرخ کاغذ 25 درصد افزایش یافت.

  سایت خبری تحلیلی اصولگرای رجانیوز گزارش کرد که « تنها در یک روز یعنی از دوشنبه، 9 اردیبهشت تا سه‌شنبه، 10 اردیبهشت قیمت کاغذ بین 22 تا 25 درصد افزایش یافته است.»

  بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت کاغذ در ایران، در یک سال گذشته 340 درصد افزایش قیمت داشته است و پیش‌بینی می‌شود این روند افزایش قیمت در روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد. افزایش چشمگیر تقاضای کاغذ برای چاپ کتاب‌های درسی و لوازم التحریر مانند انواع دفتر، موضوعی است که می‌تواند اوضاع بازار متزلزل کاغذ در ایران را بحرانی‌تر نیز کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران