.
.
.

ارتش سوریه یک پایگاه متعلق به ارتش ترکیه در ادلب را محاصره کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از اینکه ارتش سوریه در دو جبهه غرب و شرق از منطقه نبیون و سوکیک «خان شیخون» را به کنترل خود درآورد، نیروهای ارتش سوریه مرکز بازرسی «پایگاه 8» ترکیه در روستای مورک در ادلب را محاصره کردند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، ارتش یوریه در مناطق جنوب ادلب پس از کنترل شهر استراتژیک «خان شیخون» اکنون مناطق «كفرزيتا» و «تلال شرق» را به محاصره خود درآورده است.

خان‌شیخون یکی از مناطقی است که ارتش ترکیه در اطراف آن پایگاه نظامی داشته و با ورود نیروهای ارتش سوریه به این منطقه برای اولین بار در ادلب نیروی ارتش ترکیه و ارتش سوریه تا این اندازه نزدیک با یکدیگر رو در روی هم قرار خواهند گرفت.

طبق این گزارش کنترل شهر خان شیخون، باعث به محاصره افتادن یکی از پایگاه‌های ارتش ترکیه در جنوب این منطقه مهم منجر شد.

پایگاه یا نقطه شماره 8 ارتش ترکیه در منطقه ای تحت عنوان «موریک» واقع شده است که در جنوب خان شیخون قرار دارد.

ارتش سوریه این مناطق را در سال 2012 از دست داد این اولین باری است که ارتش سوریه این مناطق را بازپس‌می گیرد.

ترکیه در مذاکرات اخیر آستانه تلاش زیادی برای اعلام آتش بس در ادلب کرده و حتی در اولین روزهای بعد از این مذاکرات نیز موفق شده بود. ولی بعد از مدت کوتاهی از مذاکرات آستانه ارتش سوریه با بیان این که نیروهای مخالف دست به نقض آتش بس زده اند این آتش بس را رد کرده و عملیات های سنگینی را علیه گروه تحریر الشام در ادلب آغاز کرد.

ترکیه همزمان با تاسیس منطقه امن در شرق فرات با همکاری آمریکا اکنون در غرب سوریه با مشکل دیگری روبه رو شده است که روزهای پر التهابی را برای این کشور در پیش رو دارد.

کارشناسان می گویند، با کنترل کامل خان شیخون به دست نیروهای ارتش سوریه ترکیه یا باید نیروهای خود را از پایگاه 8 نظامی نیروهای مسلح ترکیه در ادلب خارج کند که این به معنی شکست تلاش و اقدامات گسترده ترکیه برای تاسیس 12 پایگاه نظامی در ادلب خواهد بود و یا روندی را آغاز کند که هر لحظه امکان درگیری به صورت مستقیم با ارتش سوریه در آن بسیار بالا خواهد بود. این موضوع تحولی نیست که ترکیه در آستانه عملی کردن پروژه استراتژیک و حیاتی خود در شرق فرات خواستار آن باشد.