.
.
.

آمریکا تلویحا اسرائیل را مسئول انفجار زاغه‌های مهمات حشد شعبی دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز روز پنج‌شنبه 22 آگوست 2019 گزارش کرد که اسرائیل حداقل یک حمله به انبار تسلیحات در عراق داشته است.

این روزنامه به نقل از یک مقام عالی‌رتبه نهادهای اطلاعاتی در خاورمیانه گزارش کرد که اسرائیل یک پایگاه در شمال بغداد را در ماه ژوئیه بمباران کرد. مسئولان آمریکایی می‌گویند که اسرائیل در روزهای گذشته حملات متعددی علیه عراق انجام داده است.

در ماه ژوئیه 2019 چهار پایگاه نظامی حشد الشعبی که از پیکارجویان شیعه هوادار ایران تشکیل شده و با حضور آمریکا در عراق مخالفند، شاهد روی‌دادن انفجارهای رمزآلودی بودند.

ابومهدی المهندس، رئیس شورای حشد الشعبی که در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد، روز چهارشنبه 21 آگوست 2019 آمریکا را «مسئول اول و آخر» حملاتی دانست که به گفته او «از طریق دست‌نشاندگان و یا با هواپیماهای پیشرفته» انجام شدند.

المهندس آمریکایی‌ها را متهم کرد که چهار هواپیمای بدون سرنشین اسرائیلی به عراق وارد کرد تا عملیات شناسایی هوایی از پایگاه‌های نظامی عراق انجام دهند. او تهدید کرد که حشد الشعبی با هر هواپیمایی که بدون اطلاع دولت عراق، بر بالای مواضعش به پرواز در آید، به عنوان «هواپیمای دشمن» برخورد خواهد کرد.

در سوی مقابل فالح الفیاض، مشاور امنیت ملی دولت عراق، روز پنج‌شنبه 22 آگوست از شدت این واکنش‌ها و اتهامات کاست و گفت: «تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که این اتفاقات (انفجارها) یک اقدام خارجی برنامه‌ریزی شده بوده و تحقیقات تا مشخص شدن دقیق مسئول این حملات ادامه خواهد یافت.»

پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، هر گونه ارتباط این کشور با اتفاقات عراق را نفی کرد. شان روبرتسون، سخنگوی پنتاگون به العربیه گفت: «آمریکا هیچ ارتباطی با انفجار زاغه‌های مهمات [عراق] که در روزهای گذشته رخ داد، ندارد.»

روبرتسون افزود: «حضور آمریکا در عراق برای کمک به تلاش‌های این کشور علیه داعش است. ما حاکمیت ملی عراق را حمایت می‌کنیم و به دستورالعمل‌های دولت این کشور در زمینه استفاده از آسمان عراق پای‌بندیم.»