.
.
.

ظريف: إيران آغازگر جنگ نخواهد بود؛ پیشنهاد مکرون را بررسی می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز پنجشنبه 22 اوت گفت، كشور متبوعش جنگی را در خلیج آغاز نخواهد كرد اما اگر جنگی رخ دهد ایرانیان از خود دفاع خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ظریف، در سخنانی در انستیتوی امور بین الملل نروژ گفت: «آیا جنگی در خلیج رخ خواهد داد؟ می توانم به شما بگویم که ما جنگ را شروع نمی‌کنیم بلکه در صورت بروز جنگ از خودمان دفاع خواهیم کرد».

وزیر خارجه ایران، همچنین گفته است، تهران پیشنهاد فرانسه برای نجات توافق هسته‌ای سال 2015 میان ایران و کشورهای 5+1 را بررسی خواهد کرد.

او افزود: «پیشنهادهایی بر سر میز مطرح است ما این پیشنهادها را بررسی می‌کنیم».

وزیر خارجه ایران در ادامه دیدارهای از چند کشور اسکاندیناوی روز پنجشنبه با برخی از مقامات نروژی ملاقات کرد.

ظریف که در سومین مقصد سفرش به کشورهای شمال اروپا و پس از سفر به دو کشور فنلاند و سوئد در اسلو به سر می‌برد، روز پنجشنبه 22 اوت، با «توربیون رو ایساکسن» وزیر صنعت، تجارت و شیلات نروژ دیدار کرد.

وی پیش از این با «ارنا سولبرگ» نخست وزیر نروژ نیز دیدار و گفت و گو کرده بود.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران شامگاه چهارشنبه در سومین مقصد اروپایی خود وارد اسلو پایتخت نروژ شده بود، او پنجشنبه، با «ارنا سولبرگ» نخست وزیر این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

ظریف قرار است بعد از ظهر روز پنجشنبه برای گفت وگو و دیدار با امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه و ژان ایو لودریان وزیر خارجه آن کشور عازم پاریس شود.

ظریف یکشنبه این هفته در راس هیاتی سیاسی به فنلاند سفر کرد. وی دوشنبه شب در جمع ایرانیان مقیم سوئد سخنرانی کرد و روز گذشته با نخست وزیر، وزیر خارجه و رئیس مجلس آن کشور دیدار کرد.