.
.
.

اشرف غنی: مذاکرات صلح آمریکا با طالبان تحت نظارت دولت افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان شامگاه چهارشنبه 21 اوت در مراسم افتتاح قصر تاریخی دارالامان در کابل گفت، مذاکرات صلح نمایندگان طالبان با امریکا تحت نظارت حکومت قرار دارد.

غنی افزود: «ما صلح می آوریم، صلح که در آن وقار ما تحکیم یابد و ملت ما بی صدا و گنگ نشود و دختران ما بدون ترس به مکاتب برود و زنان در دولت، اقتصاد و جامعه مشارکت عظیم داشته باشند و تمام افغان ها زیر بیرق سه رنگ باشند».


او ادامه داد: «مذاکراتی که اکنون میان امریکا و طالبان در خصوص صلح جریان دارد، تحت نظارت ما قرار دارد. در این خصوص ما بخاطر خاموش هستیم و معلومات را شریک نمی سازیم، زیرا مذاکرات مستقیم میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان آغاز نگردیده است و زمانی که امریکا و طالبان به تفاهم رسیدند و مذاکرات ما با طالبان آغاز گردد، ما تمام جزئیات این پروسه را با مردم شریک خواهیم ساخت».

غنی در مورد انتخابات این کشور گفت، انتخابات برگزار می شود و برای بقای جمهوریت انتخابات شفاف بسیار مهم و برای برگزاری انتخابات شفاف آمادگی های بی سابقه گرفته شده است.

رییس جمهوری افغانستان شامگاه چهارشنبه با مراسم ویژه قصر تاریخی دارالامان را رسماً افتتاح کرد و از صدمین سالروز استقلال این کشور نیز بطور ویژه تجلیل نمود.

غنی گفت: «ما امروز قصر ویران شده دارالامان، را دوباره احیا کردیم. قد برافراشتن قصر دارالامان به همان عظمت تاریخی آن با ایستاد شدن دوباره ملت ما، شباهت عجیبی دارد. ملت ما زخم زده شد. افغانستان مجروح گردید، اما امروز ملت ما همانند قصر دارالامان دوباره به پا ایستاده شد».

وی ادامه داد: «هدف از افتتاح قصر دارالامان این نیست که ملت فقیر ما به کاخ نیاز دارد. نه، این بخاطریست که نشان بدهیم هرقدر فقیر شویم هویت فروش نیستیم. هرقدر گرسنه بمانیم تسلیم نمی شویم. با بازوان خود هم هویت را حفظ می کنیم و استحکام می بخشیم».

قصر تاریخی دارالامان
قصر تاریخی دارالامان

رییس جمهوری افغانستان علاوه کرد: «تروریستان با ریختاندن خون هموطنان بی گناه ما توانستند که، تجلیل از این روز را به تعویق بیاندازند، اما آنان هرگز موفق نخواهند شد تا ما را از مسیر ترقی، تحول، پیشرفت و آزادی خواهی منحرف کنند».

از سوی دیگر، شاهدخت هندیه، دختر شاه امان الله در مراسم تجلیل از سالروز استقلال افغانستان گفت، وقتی شاه امان الله خان استقلال را گرفت، اولین جمله اش این بود که اسلحه را کنار بگذارید، به دستان تان قلم بگیرید، زیرا یک مملکت بی سواد هیچگاه آزاد نمی باشد.

هندیه افزود: «بزرگترین آرزوی پدرم، ساختن مکاتب برای پسران و دختران بود و مادرم ملکه ثریا مکتب مستورات را که بعداً بنام ملالی تغییر نام یافت، ساخت».