.
.
.

عبدالله حمدوک به عنوان نخست وزیر جدید سودان سوگند یاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله حمدوک، نماینده سابق سازمان ملل متحد و اقتصاددان کارکشته سودانی چهارشنبه 21 اوت به عنوان اولین نخست وزیر این کشور پس از سرنگونی نظام همر البشیر، سوگند یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها عبدالله حمدوک چهارشنبه پس از ادای سوگند قانون اساسی به عنوان نخست وزیر جدید سودان در یک کنفرانس خبری گفت:« ملت سودان یکی از پرعظمت‌ترین انقلاب‌های تاریخ معاصر را رهبری کرد».

او تاکید کرد که رهبری جدید سودان را ملت انتخاب کرده است.

حمدوک در ادامه گفت که متوقف کردن جنگ، برقراری صلح و بنای اقتصاد ملی بر پایه تولید از بارزترین اولویت‌های دولت جدید سودان است.

نخست وزیر جدید سودان، بر ضرورت مبارزه با فساد و تحقق اصلاحات به عنوان یکی دیگر از اولویتهای دولت آینده سودان تاکید کرد.

او توضیح داد که به بحران اقتصادی کنونی سودان از طریق ایجاد چشمانداز و اتخاذ سیاستهایی صحیح رسیدگی خواهد شد.

نخست وزیر جدید سودان گفت که بخش بانکی در سودان با خطر فروپاشی مواجه است و به یک برنامه محکمی برای نجات آن نیاز دارد.

او در رابطه با توسعه سیاسی برای آینده سودان، گفت:« برای پایه‌گذاری نظامی دمکراتیک در سودان به همه تفاوت‌ها و اختلاف نظرها احترام قائل شود، اقدام خواهیم کرد».

نخست وزیر سودان، گفت، مشکلاتی که از دوره‌های قبل در کشور متراکم مانده بسیار است اما با اجماع مردم سودان خواهیم توانست کشور را به سوی ساحل امن هدایت کنیم. هم اکنون فضای کشور برای رسیدن به امنیت و ثبات مناسب است.

حمدوک در ادامه گفت:« موفق شدیم که مشارکت و هماهنگی کاملی که منعکس کننده معنی حقیقی دمکراسی است را ایجاد کنیم و در این راستا در دوره پیشرو با چالشی در روند وحدت تمامی دیدگاه‌ها و تحقق توافق فراگیر مواجه خواهیم بود.

حمدوک همچنین گفت که «مسائلی در سودان وجود دارد که نمی‌توان درباره آنها کوتاه آمد».

و افزود:« درست است که من از سوی نیروهای آزادی‌طلب و تحول‌خواه کاندید شدم اما اکنون که سوگند یاد کردم از این لحظه من نخست وزیر همه سودانی‌ها هستم».

بنا به خبرگزاری رسمی سودان، عبدالله حمدوک که چهارشنبه از سوی رهبران اعتراضات مردمی این کشور به عنوان نخست وزیر انتخاب شد پیش از این خواستار آن شده بود تا در کشورش دمکراسی تکثرگرا برقرار شود.

این اقتصاددان کارکشته سودانی که برای چندین سال در سازمان ملل متحد فعالیت داشت مدتی پیش از منصوب شدنش به عنوان نخست وزیر سودان از آدیس آبابا وارد خارطوم شد.

عبدالله حمدوک، اولین نخست وزیر دولت جدید سودان است که پس از اعتراضات چند ماه و سقوط رژیم 30 ساله عمر البشیر رئیس جمهوری سابق این کشور شده، با توافق جریان‌های سیاسی به قدرت رسید.