فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ارتش اسد پس از درگیری شدید با مخالفان سوری وارد شهر خان‌شیخون در ادلب شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  نیروهای ارتش سوریه پس از چند هفته درگیری شدید با مخالفان مسلح سوری بلاخره بعد از ظهر روز یکشنبه 18 اوت وارد شهر خان شیخون در جنوب ادلب شدند.

  مدیر مرکز «دیدبان حقوق بشر سوریه» شامگاه یکشنبه‌ از ورود نیروهای ارتش سوریه به شهر مهم و استراتژیک «خان‌شیخون» در جنوب استان ادلب خبر داد.

  شهر خان‌شیخون از سال 2014 تاکنون در دست مخالفان سوری بود.

  «رامی عبدالرحمن» در تماس با خبرگزاری فرانسه گفت: «نیروهای دولتی سوریه شامگاه یکشنبه وارد خان شیخون شده‌اند و در سایه درگیری مسلحانه شدید، در حال پیشروی هستند».

  عبدالرحمن گفت: «این اولین بار است که پس از پنج سال که نیروهای ارتش سوریه کنترل خود بر خان شیخون را از دست داده بودند، وارد آن شهر شده و موفق شد، چندین ساختمان را به کنترل کامل درآورد.

  نیروهای ارتش سوریه تلاش می‌کنند تا با پیشروی به سوی خان شیخون و کنترل این شهر که بزرگترین شهر حومه جنوبی ادلب‌ است، بزرگراه استراتژیک حلب - دمشق را کنترل کنند تحلیلگران نظامی می‌گویند، نیروهای رژیم اسد می‌خواهند کنترل کامل آن را انجام دهند.

  رامی عبدالرحمن گفت هنوز درگیری سختی میان نیروهای ارتش سوریه با مخالفان مسلح از جمله نیروهای تحریر الشام النصره سابق در داخل شهر ادامه دارد.

  عبدالرحمن گفت نیروهای النصره مقاومت سختی را از خود نشان دادند و تاکنون به چندین عملیات انتحاری دست زدند اما نتوانستند جلوی پیشروی تانک‌ها و نفربرهای ارتش سوریه را بگیرند.

  دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد در این حمله 59 تن از مخالفان مسلح و 28 تن از نیروهای ارتش سوریه کشته شدند.

  از آغاز درگیری در استان ادلب تاکنون از 860 غیرنظامی، 1400 مسلح از مخالفان و بیش از 1200 تن از نیروهای ارتش اسد و طرفدارانش کشته شدند.

  استان ادلب طبق توافق سال 2018 میان روسیه و ترکیه جز مناطق خالی از تنش به شمار می رود و همه گروه‌های مخالف باید اسلحه خود را زمین بگذارند.

  همچنین قرار شد که گروه‌های جهادی غیر سوری از منطقه خارج شوند.

  خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز در گزارشی گفت، یگان‌های ارتش موفق شده‌اند سنگرها و خطوط استقرار «جبهة النصره» در محور «کفریدون» و «الصباغیه» در ریف خان شیخون را زیر آتش قرار دهند و آنها را در هم بکوبند. به گفته این خبرگزاری این عملیات به کشته شدن شماری از عناصر النصره و فرار تعدادی دیگر شد.

  سیزدهمین دور مذاکرات آستانه روز پنجشنبه اول ماه اوت با حضور نمایندگان دولت سوریه و معارضان آن و کشورهای ضامن (روسیه، ایران و ترکیه) برگزار شد. در این نشست قرار بر آتش‌بس در ادلب شد، اما پس از ساعاتی با آغاز درگیری میان نیروهای النصره و ارتش سوریه توافق آتش‌بس به هم خورد. ارتش سوریه جبهه النصره را به نقض آتش‌بس متهم کرد اما النصره ارتش اسد را مسئول افزایش تنش‌ها در ادلب دانست.

  جبهة‌ النصره با تاکید بر اینکه ارتش اسد به هیچ صلحی متعهد نخواهد ماند، اعلام کرد که این جبهه به آتش‌بس و توافق کاهش تنش (میان ترکیه با روسیه و ایران و سوریه) پایبند نخواهد ماند.

  ابو محمد الجولانی رهبر النصره گفت: «مناطقی که اسد با زور اسلحه نتوانست به دست بیاورد با فریب به مذاکره به دست نخواهد آورد».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران