.
.
.

شورای نظامی حاکم و نیروهای تحول‌خواه سودان توافق‌نامه تقسیم قدرت را امضا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

طرف‌های سیاسی سودان روز شنبه 17 اوت با حضور هیئتت‎های بین المللی به طور رسمی توافقنامه تاریخی تقسیم قدرت در دوره انتفالی در این کشور را امضا کردند.

محمد حمدان دقلو معروف به حمیدتی، به نمایندگی از شورای نظامی حکومت موقت حاکم بر سودان واحمد ربیع به نمایندگی از ائتلاف گروه‌های سیاسی آزادی خواه و تحول طلب با حضور هیئت‌هایی از مصر، سعودی و اتحادیه آفریقا توافق‌نامه تاریخی تقسیم قدرت امضا کردند.

امضای این توافقنامنه که با حضور روسای دولت‌ها و شخصیت‌هایی از چند کشور عربی و افریقایی انجام گرفت، با صدای کف زدن حاضران

سودانی از گروه‌های مختلف سیاسی مواجه شد.فعالان سیاسی سودانی از اینکه این توافق به حاکمیت مطلق چند دهه نظامیان در کشور پایان می دهد، بسیار خوشحال هستند.

در این توافق قرار است، حکومت مرحله انتقالی امور کشور را اداره کند تا مردم سودان برای تصویب قانون اساسی جدید و انتخاب ریاست جمهوری و نمایندگان پارلمان آینده برای دولتی کاملا مدنی خود را آماده کنند.

بر اساس این توافقنامه، یک شورای حکومتی متشکل از 6 غیرنظامی و 5 نظامی تا زمان انتخابات، این کشور را اداره خواهد کرد.

شورای نظامی و نیروهای تحول‌خواه توافق کرده‌اند که کنترل شورای جدید را تا بیش از 3 سال به صورت چرخشی باشد. قرار شد هفته بعد نخست‌وزیری که توسط غیرنظامی‌ها نامزد شده، منصوب شود.

مراسم امضای این توافقنامه با حضور آبه احمد نخست وزیر اتیوپی، سالوا کی‌یر رئیس جمهوری سودان جنوبی، پل کاگام رئیس جمهوری رواندا در خارطوم برگزارشد. در این مراسم عادل الجبیر وزیر مشاور سعودی در امور خارجه ، خالد بن احمد آل خلیفه وزیر امور خارجه بحرین، صباح خالد الحمد الصباح وزیر خارجه کویت، مصطفی مادبولی رئیس هیئت وزرای مصر محمد الحسن لَبّات و محمود دریر فرستاده اثیوپی برای میانجگری میان سودانی‌ها و نمایندگانی از اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی نیز حضور داشتند.

سودان از زمان برکناره‌گیری عمر البشیر رئیس‌جمهوری پیشین این کشور، شاهد ناآرامی‌هایی بوده است. شورای نظامی انتقالی قدرت را در دست گرفته اما نیروهای آزادی‌خواه و تحول طلب غیرنظامی حامی دموکراسی در برابر اصرار نظامیان مقاومت کردند تا سرانجام به این توافق دست یافتند.