فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترامپ برای امضای توافقی «بزرگ» با بریتانیا پس از برگزیت تلاش می‌کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پنجشنبه 15اوت مجددا تمایل خود را برای برقراری روابط تجاری عمیق با بریتانیا پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا، ابراز داشت.

  به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، ترامپ در کنفرانسی خبری در نیوجرسی آمریکا به توافقی «شگفت‌انگیز» اشاره کرد که به گفته او هم‌اکنون برای برقراری روابط عمیق میان آمریکا و بریتانیا در حال آماده شدن است.

  او افزود، باید فعالیت‌های تجاری میان دو کشور را بیش از جایگاه کنونی آن افزایش داد و مجددا بر حمایت شخصی خود از بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا که روند برگزیت را رهبری می‌کند، تاکید کرد.

  قرار است دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا متعاقبا طی ماه اوت جاری با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا طی اجلاس گروه 7 در فرانسه دیدار داشته باشد، اما دو طرف بنا به گزارش کاخ سفید پیش از این چندین گفتگوی تلفنی انجام داده‌اند.

  روابط تاریخی

  ماموریت بریتانیا پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا که بلوک تجاری بزرگی را تشکیل می‌دهد شامل امضای توافق‌های دوجانبه با تعداد دیگری از کشورها خواهد بود.

  رهبران بریتانیایی مدافع برگزیت هر چند قویا بر روابط تاریخی سنتی و قابل اعتماد میان ایالات متحده آمریکا و بریتانیا استناد می‌کنند و ترامپ نیز از سویی دیگر این انتظارها را بالا برده است اما با عین حال منتقدان برگزیت نسبت به تاکتیک‌های سرسختانه و خصمانه ترامپ در گفتگوهای تجاری، همانطوری که با چین و حتی با تعداد دیگری از همپیمانان واشینگتن نظیر کانادا و اتحادیه اروپا اتفاق افتاده، هشدار داده‌اند.

  ترامپ تعرفه‌های گمرگی بالایی را بر صادرات این کشورها اعمال کرد تا بهترین شرایط را برای کالاهای آمریکایی فراهم سازد.

  گفت‌و‌گوهای تجاری

  جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا دوشنبه اعلام کرد که او مایل است گفت‌وگوهای تجاری میان کشورش و بریتانیا پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا، با «سرعت بیشتری» انجام شوند.

  کاخ سفید همچنین آرزو دارد تا لندن را در امور مربوط به سیاست خارجی در کنار خود قرار دهد و با کشورهای اروپایی دیگر به ویژه فرانسه و آلمان در ارتباط با امور ایران و دیگر مناطق تنش‌ها، وارد تعامل شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران