فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ادامه اعتراضات در هنگ‌‌ ‌کنگ و تهدید چین به سرکوب تظاهرات

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  برغم هشدارهای تهدید آمیز چین مبنی بر بکارگیری قدرتش برای خاموش کردن اعتراضات، معترضان هنگ ‌کنگ خود را برای تظاهرات گسترده‌تری آماده می‌کنند.

  روز پنجشنبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین خواست تا شخصا او را ملاقات کند. ترامپ از رئیس جمهوری چین خواست تا با معترضان روبرو شود و به بحرانی که از هفته‌ها پیش آغاز شده پایان دهد.

  وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد، صدها پلیس چینی روز پنجشنبه 15 اوت به استادیوم ورزشی شهر «شن‌چن» هم‌مرز هنگ کنگ اعزام شدند.

  به گفته وزارت خارجه آمریکا این تعداد از افراد پلیس برای آموزش‌های ویژه جهت متفرق کردن تظاهرکنندگان هنگ کنگ به شهر «شن‌چن» انتقال داده شدند.

  وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز نگرانی از اعزام این نیروها از مقامات چین خواست تا با معترضان مشکل را به صورت مسالمت آمیز حل کند.

  بیش از 10 هفته اعتراضات در هنگ کنگ آغاز شده است.معترضان برای کسب آزادی‌های بیشتر به صورت مسالمت آمیز به خیابان‌ها ریخته و تظاهرات مسالمت‌آمیز خود را آغاز کردند اما طی روزهای گذشته به خشونت و درگیری میان نیروهای پلیس و تظاهرکنندگان کشیده شد.

  ادامه اعتراضات در هنگ‌ کنگ این کشور را با بحرانی جدی روبرو کرده است به طوری که دولت وابسته به چین هنگ کنگ از سال 1997 یعنی از زمان خروج بریتانیا تاکنون با چنین چالشی مواجه نشده بود.

  فراخوان معترضان برای تظاهرات گسترده دیگر

  «جبهه مدنی حقوق بشر هنگ ‌کنگ» که این تظاهرات میلیونی را برگزار کرد، اعلام کرد، روز یکشنبه تظاهرات اعتراضی مسالمت آمیز دیگری برگزار خواهد کرد.

  این در حالی است که سفیر چین در لندن ضمن هشدار به معترضات، گفت: «اگر اوضاع در هنگ ‌کنگ بدتر شود، پکن مجبور خواهد شد تا از اقتدار خود برای خنثی کردن این اعتراضات استفاده کند.

  لیو شیائومینگ در مصاحبه با خبرنگاران ضمن اشاره به قانون اساسی هنگ کنگ، گقت: «دولت مرکزی در برابر این وضعیت دست بسته نخواهد ماند ما در محدوده قانون اساسی راه حل‌ و اختیارات کافی داریم تا سریعاً هرگونه ناآرامی را سرکوب کنیم دولت هنگ کنگ می‌تواند برای حفظ نظم و قانون از چین درخواست کمک یا نیرو بکند».

  سفیر بریتانیا معترضان را مجموعه‌ای از«مجرمان» خواند

  لیو شیائومینگ، گفت: «دولت مرکزی چین به هیچ عنوان به مجموعه‌ای از «مجرمان» اجازه کشاندن هنگ کنگ به هرج ومرج و به پرتگاه خطرناک را نخواهد داد».

  در همین حال دونالد ترامپ در توئیتی از رئیس جمهوری چین خواست تا با گفت وگوی مستقیم با معترضان به بحران هنگ‌کنگ پایان دهد.

  ترامپ همچنین به رئیس جمهوری چین پیشنهاد داد تا شخصا با او ملاقات کند و طرحی را برای آرام کردن اوضاع در هنگ کنگ با هم ارائه دهند.

  وزارت خارجه چین در واکنش به توییت‌های ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد برای اظهارات ترامپ که در آن خواستار یافتن راه حلی مسالمت آمیز شده، اهمیت قائل است اما چین قادر است به تنهایی مشکل را در هنگ کنگ حل کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران