.
.
.

منابع حکومت جبل الطارق از آزادی قریب‌الوقوع نفتکش توقیف شده ایران خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع نزدیک به «فابیان پیکاردو» نخست وزیر حکومت جبل الطارق، روز پنجشنبه 15 اوت از آزادی قریب الوقوع نفتکش ایرانی «گریس1» خبر دادند این نفتکش چند هفته پیش توسط تفنگداران دریایی سلطنتی بریتانیا در دریای مدیترانه توقیف شد.

مقامات جبل الطارق اعلام کردند که دور زدن تحریم های اتحادیه اروپا دلیل اصلی توقیف این نفتکش ایرانی بوده است. این نفتکش قرار بود یک محموله نفتی را به سوریه منتقل کند.

نخست وزیر حکومت جبل طارق گفته است که دیگر نفتکش ایران برای مدت دیگری توقیف نخواهد شد و همینکه حکومت جبل الطارق مانع رسیدن محموله نفتی به رژیم سوریه شد به نظر او کافی است.

طبق این گزارش «فابیان پیکاردو» وزیر ارشد منطقه جبل الطارق دیگر از دادگاه نخواهد خواست که حکم بازداشت کشتی تمدید شود.

پیکاردو گفته است که او اکنون قانع شده است که این کشتی به سوریه نمی‌رود. این نشریه همچنین مدعی شده است که کاپیتان کشتی به مقام‌های محلی تعهد مکتوب داده است.

ارسال محموله نفت برای سوریه

نیروهای ویژه ارتش بریتانیا یک ماه و نیم پیش این کشتی که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران برای سوریه بود را توقیف کردند. لندن اعلام کرد که با توقیف این نفتکش قصد داشته از نقض تحریم‌ های اتحادیه اروپا علیه سوریه جلوگیری کند.

اما تهران در واکنش به بریتانیا با اعلام اینکه الزامی برای اجرای تحریم‌‌های اتحادیه اروپا ندارد و مقصد محموله هم سوریه نبود، تأکید کرده که اقدام بریتانیا نوعی نقض مقررات بین‌المللی به شمار می‌رود.

یک منبع نزدیک به پیکاردو به سان گفته است: «اگر دیگر تصور نمی‌کنیم که این کشتی در حال نقض تحریم‌های رژیم سوریه است، در آن صورت دیگر دلیلی برای نگه داشتن گریس 1 در جبل الطارق وجود ندارد. الان در چنین وضعیت هستیم، به همین خاطر می‌توانید انتظار داشته باشید که این کشتی روز پنجشنبه به راهش ادامه دهد.»

تامین مالی تروریسم

در همین حال آژانس کشتیرانی پاناما گفته است، پس از مطالعه تاریخچه عملکرد این نفتکش مشخص شد که این کشتی نفتی با تأمین مالی تروریسم نیز مرتبط بوده است و «گریس 1 » پرونده‌هایی در رابطه با کمک به تروریسیم دارد.

مقامات جبل الطارق فاش كردند كه 28 نفر از کشورهای مختلف از جمله تعدادی شهروند هندی، اوکراینی و پاكستانی در داخل نفتکش بودند.

از دیگر تخلفات نقض قانون دریانوردی این نفتکش برافراشتن پرچم کشوری غیر از کشور مالک آن بوده است. نفتکش گریس 1 پرچم کشور پاناما را برافراشته بود در صورتی که متعلق به ایران است و باید پرچم این کشور را حمل می کرد.