.
.
.

ترامپ برای حل بحران هنگ‌کنگ پیشنهاد دیدار شخصی با رئیس جمهوری چین داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بامداد پنجشنبه 15 اوت گفت، شی جین بینگ، رئیس جمهوری چین می تواند بحرانی که در نتیجه برخورد حکومت هنگ کنگ با تظاهرکنندگان بوجود آمده است را به صورت «انسان دوستانه» حل کند.

رئیس جمهوری آمریکا که اظهارتش را از طریق توییتی بیان کرده است گفت، او حاضر است تا برای پایان دادن به این بحران با رئیس جمهوری چین دیدار کند.

ترامپ که در حال گذراندن ایام تعطیلاتش در نیوجرسی است ، در توئیتر خود نوشت: «من کاملاً شک ندارم که اگر آقای شی جین بینگ، رئیس جمهوری چین اگر بخواهد مشکل هنگ کنگ را به روشی انسانه دوستانه حل کند، می‌تواند این کار را انجام دهد».

ترامپ در پایان توییت خود را با این عبارت: «ملاقات شخصی؟» پایان داد. با این عبارت به نظر می‌رسد که ترامپ خواسته است که به رئیس جمهوری چین پیشنهاد کند که او حاضر است ضمن ملاقات مستقیم با او طرحی را برای پایان دادن به بحران هنگ کنگ ارائه دهد.

ادامه تظاهرات اعتراضی در هنگ کنگ

حدود 10 هفته است که هنگ کنگ شاهد اعتراضات گسترده ای است تظاهر کنندگان خواستار کسب آزادی های بیشتری از دولت شده اند این تظاهرات به تعطیلی یکی از شلوغ ترین فرودگاه‌های جهان در این کشور شده است.

ایالات متحده روز چهارشنبه با ابراز نگرانی از برخورد نیروهای حکومت هنگ کنگ با تظاهر کنندگان و حرکت نیروهای چینی در مرز مشترک با هنگ کنگ، از پکن خواست تا به تعهدات خود در اعلامیه مشترک چین و بریتانیا احترام بگذارد.

در اطلاعیه مشترک میان بریتانیا و چین مقرر شد تا به هنگ کنگ اجازه داده شود تا از بالاترین درجه آزادی‌های خودمختاری برخوردار باشند.

روز سه شنبه پس از چند روز اعتراضات مسالمت آمیز در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ، درگیری‌هایی میان خشونت باری میان معترضان و پلیس روی داد.

هنگ کنگ در سابق مستعره بریتانیا بود در سال 1997 بریتانیا در توافق نامه‌ای این کشور به چین برگردانده شد اما در این توافق مقرر شد که هنگ کنگ نظام حقوقی و قضایی مستقل خود را داشته باشد و شهروندان آن از آزادی‌هایی و حقوقی برخورد باشند که این حقوق در چین وجود ندارد.