.
.
.

بامیان افغانستان در روزها عید قربان میزبان 10 هزار گردشگر داخلی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های ولایت بامیان در مرکز افغانستان پنج شنبه 15 آگست اعلام کردند، با موجودیت تهدیدهای بلند امنیتی، شمار گردشگران داخلی در روزهای عید در این ولایت به 10 هزار نفر رسید.

اسلم علوی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بامیان به روزنامه «هشت صبح» گفت، میزان بازدیدکننده‌گان از پارک ملی بندامیر و ساحات تاریخی این ولایت در روزهای عید قربان نسبت به سال پار افزایش بی‌پیشینه داشته است.

علوی افزود، براساس تکت‌های که از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان به گردش‌گران ساحات باستانی توزیع شده، در پنج روز گذشته به شمول روزهای عید سعید قربان شمار بازدیدکننده‌گان ساحات باستانی و مناظر طبیعی این ولایت از سقف 10 هزار تن گذشته است که حضور این شمار از گردش‌گران داخلی در بامیان برای مسوولان محلی غافل‌گیرکننده بوده است.

او علاوه کرد، میزان گردش‌گران خارجی در این ولایت نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نداشته است، اکثربازدیدکننده‌گان خارجی از طریق هوا به این ولایت سفر می‌کنند و این باعث شده که در میزان بازدیدکننده‌گان خارجی از جاذبه‌های این ولایت تغییرات محسوس نشود.

هر چند افزایش شمار گردش‌گران باعث بلند رفتن میزان عواید می‌شود، اما علوی می‌گوید که به دلیل ارزان بودن تکت‌ها، عواید کم‌تری از این درک به دست می‌آید. به گفته او قیمت هر تکت بازدید از ساحات تاریخی بامیان 50 روپیه افغانی است.

در همین حال شماری از بازدیدکننده‌گان که از ولایت بامیان بازدید کرده‌اند از حضور پرشور مردم در این ولایت ابراز خوشبینی می‌کنند. به گفته آنان افزایش میزان بازدیدکننده‌گان و گردش‌گران سبب رشد صنعت گردش‌گری و فرهنگی در این ولایت می‌شوند.

بامیان یکی از ولایت‌های باستانی و دارای جاذبه‌های طبیعی برای گردش‌گران داخلی و خارجی است. همه سال شمار قابل توجه از شهروندان افغانستان برای سیاحت به بامیان سفر می‌کند و نیز جاذبه‌های توریستی این ولایت سالانه پای شمار زیادی از گردش‌گران خارجی را به بامیان می‌کشاند. به دلیل سردسیر بودن این ولایت از فصل تابستان به عنوان فصل طلایی گردش‌گری بامیان یاد می‌شود.