.
.
.

ولی‌عهد امارات: سعودی و امارات در یک سنگر ایستاده و سرنوشت مشترکی دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شیخ محمد بن زاید آل‌نهیان، ولی‌عهد ابوظبی روز دوشنبه 11 آگوست 2019 در دیدار با ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاهی عربی سعودی گفت که کشورش با سعودی روابط مستحکمی دارد که مبنای آنها سرنوشت مشترک است و دو کشور در مواجهه با نیروهایی که امنیت منطقه را تهدید می‌کنند، در یک سنگر ایستاده‌اند.

جانشین فرماندهی کل نیروهای مسلح امارات متحده عربی گفت که ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن، قاطعانه در مقابل ربوده شدن این کشور ایستاد.

ولی‌عهد ابوظبی که برای دیدار با پادشاه و ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی به این کشور سفر کرده، در دیدار ملک‌ سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود گفت که امارات متحده عربی و سعودی در مواجهه با نیروهایی که امنیت منطقه را تهدید می‌کنند، در یک سنگر ایستاده‌اند.

او گفت که سعودی عامل اساسی امنیت و ثبات منطقه و سوپاپ اطمینان آن در مواجهه با خطرات و تهدیداتی است که با آن مواجه است، زیرا که سعودی جایگاه و تاثیر زیادی بر صحنه منطقه و صحنه بین‌الملل دارد و تحت رهبری خادم الحرمین الشریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، سیاست‌های حکیمانه، قاطع و متوازنی در پیش گرفته است.

شیخ محمد بن زاید گفت که روابط امارات متحده عربی و سعودی مستحکم بوده، است و خواهد بود، زیرا که مبتنی بر اصول ثابت و ریشه‌داری در زمینه برادری، همبستگی و سرنوشت مشترک است. علاوه بر اراده سیاسی رهبران دو کشور، دو ملت نیز روابط برادری مبتنی بر مهر و محبت و احترام دارند.

او تاکید کرد که کشورش و سعودی با عزم و خواست جدی کنار یکدیگر و در یک سنگر در مقابل نیروهایی که امنیت کشورهای منطقه و حق ملت‌ها در پیشرفت، توسعه و رفاه را تهدید می‌کنند، ایستاده‌اند.

جانشین فرماندهی کل نیروهای مسلح امارات متحده عربی درباره اقدامات ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن نیز گفت که این ائتلاف به رهبری پادشاهی عربی سعودی از زمان تاسیس در سال 2015 توانسته نقشی تاریخی ایفا کرده و قاطعانه در مقابل تلاش‌ها برای ربودن یمن بایستد. این ائتلاف [از بدو تاسیس] کوشیده و کماکان برای یمن می‌کوشد که ملت آن از توسعه و پیشرفت برخوردار باشد. این ائتلاف عربی کماکان در کنار ملت یمن خواهد ایستاد تا همه منافع یمن در حال حاضر و آینده محقق شود.

شیخ محمد بن زاید از توافق دو کشور در زمینه خواست فوری از همه اطراف درگیر در یمن به روی آوردن به مذاکره، تعقل و در نظر گرفتن مصلحت یمن خبر داده و از ابتکار سعودی برای دعوت همه طرف‌های یمنی درگیر در عدن با هدف گفتگو در سعودی تقدیر کرده و تاکید کرد این دعوت نشانگر خواست مشترک برای تحقق ثبات در یمن است و اقدام مهمی برای فرونشاندن آتش فتنه در این کشور و محقق کردن همبستگی میان فرزندان یمن است، زیرا که گفتگو تنها راه حل ممکن برای حل مشکلات یمن است.

او از همه طرف‌های درگیر در یمن خواست از این فرصت استفاده کرده و به شکل مثبتی با آن برخورد کنند تا مصحلت مهم که مصلحت یمن است، مورد توافق قرار گیرد.

خادم الحرمین الشریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاهی عربی سعودی، روز دوشنبه 11 آگوست 2019 شیخ محمد بن زاید آل‌نهیان، ولی‌عهد ابوظبی و جانشین فرماندهی نیروهای مسلح امارات متحده عربی را در قصر منی به حضور پذیرفت و در حضور شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد و وزیر دفاع سعودی با او درباره اوضاع یمن گفتگو و تبادل‌نظر کرد.