.
.
.

دور هشتم مذاکرات صلح آمریکا با طالبان در قطر پایان یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان تایید کرد، دور هشتم مذاکرات صلح نمایندگان این گروه با امریکا بامداد دوشنبه 12 آگست در شهر دوحه قطر پایان یافت.

مجاهد در صفحه رسمی توییترش نوشت: «مذاکرات دراز و مفیدی بود، موافقه کردیم که در مورد اقدامات آینده هر دو جانب با رهبری خود مشوره نماییم».

از سوی دیگر، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در آخرین توییت اش نوشت، امیدوار است این روزها، آخرین عید افغانستان در جنگ باشد.

خلیلزاد در ادامه نوشته: «من می ‌دانم که مردم افغانستان مشتاق صلح هستند. ما در کنار آنها ایستاده‌ایم و برای رسیدن به یک توافق‌نامه‌ صلح پایدار و شرافتمندانه و افغانستان مستقلی که تهدیدی برای دیگر کشورها نباشد، تلاش می‌کنیم».

دور هشتم مذاکرات صلح امریکا با نمایندگان طالبان 10 روز پیش در شهر دوحه قطر آغاز شد و هردو جانب از پیشرفت های آن خبر داده‌اند.

قابل ذکر است که ملا هیبت الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان پنج شنبه 8 آگست خطاب به حکومت افغانستان گفت، از فرصتی که برای آزادی و تأمین صلح این کشور بوجود آمده مشترکاً استفاده شود.

آخندزاده در پیامی به مناسبت عید سعید اضحی اعلام کرد: «بیائید، از فرصتی که برای آزادی کشور و برآوردن آرمان های جهادی افغان ها مهیا شده است، مشترکا استفاده نماییم و برای خروج اشغالگران و ایجاد نظام حقیقی اسلامی زمینه سازی کنیم، تا ملت ما از بحران طولانی و تکالیف دوامدار نجات یابند».

آخندزاده ادامه داد: «اکنون که پروسه مذاکرات جریان دارد، چنانچه امارت اسلامی این پروسه را به جدیت به پیش می برد و دفتر سیاسی امارت اسلامی از گذشته ها درین بخش گام های مهم برداشته است و اکنون تمام جریان مذاکراتی از سوی معاون مقام رهبری اداره می شود و تیم قوی مذاکراتی گماشته شده است، شما(امریکا) نیز باید این پروسه را صادقانه به پیش ببرید، تا گام های مؤثری به سوی حل معضل برداریم و فاجعه هژده ساله را نقطه پایان بگذاریم».