.
.
.

مقام آمریکایی: بولتون جهت متقاعد کردن بریتانیا برای فشار بر ایران به لندن سفر کرد

افزایش فشار بر ایران، امنیت دریایی نفتکش‌‌ها و «هواوی چین» از محور‌های گفت وگوی بولتون در لندن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه 11 اوت، برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات عالی رتبه بریتانیا در باره نحوه برخورد با ایران به لندن سفر کرده است .
به نظر می‌رسد، که محور سفر بولتون بر تشویق بریتانیا برای بکارگیری سیاست شدیدتری علیه ایران و همگام کردن لندن با واشینگتن برای فشار بیشتر به تهران و تامین امنیت کشتیرانی در آبراه‌های بین المللی و تنگه هرمز و همچنین موضوع شرکت «هواوی چین» متمرکز خواهد بود.
در حالی که بریتانیا خود را در 31 اکتبر برای خروج از اتحادیه اروپا آماده می‌کند، بسیاری از دیپلمات‌ها انتظار دارند که اعتماد لندن به ایالات متحده به طور فزاینده‌ای بیشتر شده است.
مذاکرات دو روزه بولتون که بخشی از محورهای آن بر مسئله خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا متمرکز است، نشان دهنده تلاش کاخ سفید برای تقویت روابط واشینگتن با نخست وزیر جدید انگلیس بوریس جانسون است که پس از تیره شدن روابط میان ترامپ و نرزا می نخست وزیر سابق انگلیس، صورت می‌گیرد.
بریتانیا هنوز از توافق هسته‌ای سال 2015 ایران و کشورهای قدرتمند جهان حمایت می‌کند اما در برخی از نگرانی‌های آمریکا در رابطه با فعالیت‌های موشکی ایران و دخالت های تهران در امئر داخلی کشورهای منطقه و همچنین مسئله امنیت کشتیرانی در خلیج با سیاست واشینگتن همسویی دارد.
آمریکا سال گذشته با خروج از برجام تحریم‌های همه جانبه‌ای را علیه ایران به اجرا گذاشت و از 22 آوریل سال جاری تحریم‌های نفتی را اجرایی کرد
از سوی دیگر روابط ایران و بریتانیا توقیق کشتی نفتکش ایران در تنگه جبل طارق رو به وخامت رفت ایران نیز در تلافی یک نفتکش بریتانیایی را در دریای عمان توقیف کرد.این اقدام باعث تیره تر شدن روابط لندن با تهران شد.
بریتانیا ماه گذشته اعلام کرد به طرح آمریکا برای ساختن ائتلافی که مأموریت امنیتی دریایی در تنگه هرمز برای محافظت از کشتی های تجاری خواهد پیوسته است.
یک مقام بلندپایه دولت ترامپ گفته است:«بولتون سعی خواهد کرد تا بریتانیایی‌ها را متقاعد کند تا فشارها را بر ایران افزایش دهند. برخی مقامات جدید لندن اعلام کردند که توافق هسته‌ای با ایران تقریبا مرده است .