فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • افغانستان از شیوه پذیرایی طالبان توسط ازبکستان انتقاد کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  وزارت امور خارجه افغانستان شنبه 10 آگست اعلام کرد، شیوه پذیرایی نمایندگان طالبان توسط دولت ازبکستان نشاندهنده زمینه سازی برای گفت‌وگوهای صلح نیست.
  صبغت الله احمدی، سخنگوی این وزارت در صفحه رسمی توییترش نوشت: «افغانستان همیشه از همکاری های جهانی و منطقه ای بویژه کشورهای همسایه به روند صلح در افغانستان استقبال نموده است. ج. اوزبیکستان نیز به عنوان کشور برادر و همسایه آمادگی اش را در این راستا اعلام نموده بود؛ اما شیوه‌ پذیرایی رسمی از نمایندگان گروه طالبان و چگونگی گفت وگوها نشان دهنده‌ زمینه سازی گفت وگوهای صلح میان دولت ج.ا. افغانستان و نمایندگان طالبان از سوی جمهوری اوزبیکستان نیست».

  احمدی در ادامه نوشته: «ما از همه کشورها بویژه کشورهای همسایه می خواهیم، به رهبری و مالکیت مردم و دولت ج.ا. افغانستان به عنوان نماینده مشروع این مردم بر روند صلح، حرمت بگذارند».

  نمایندگان طالبان روز گذشته به هدف گفت‌وگو در مورد روند صلح به کشور ازبکستان سفر کردند. زلمی خلیلزاد نیز به کشورهای ناروی (نروژ) و آلمان سفر کرده با مقام های آن دو کشور در مورد صلح گفت‌وگو کرد.

  خلیلزاد در صفحه رسمی توییترش نوشت، کشورهای ناروی و آلمان در تسهیلات برای رسیدن به صلح کمک می کنند و اسلو پایتخت ناروی میزبان نشست بین الافغانی صلح خواهد بود.

  از سوی دیگر، مولوی خیرالله خیرخواه، عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر به رسانه ها گفته که توافقنامه صلح این گروه با امریکا بعد از عید به حضور نمایندگان سازمان ملل متحد، سازمان همکاری‌های کشورهای اسلامی و نمایندگان کشورهای همسایه امضا خواهد شد.

  قابل ذکر است که نمانیدگان امریکا و طالبان از پیشرفت های مذاکرات صلح در دور هشتم سخن گفته اند؛ هر دو جانب قبلاً هفت بار باهم مذاکرات صلح را انجام داده بودند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران