.
.
.

گفت‌وگوی تلفنی پمپئو با محمد بن سلمان در باره امنیت دریایی و دیگر چالش‌های منطقه خلیج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپیو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه 7 اگوست، با محمد بن سلمان ولیعهد پادشاهی عربی سعودی درباره چالش‌های منطقه خاورمیانه، از جمله امنیت آبراه‌ها در خلیج، موضوع یمن و ایران گفت‌وگو کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه گفت:« وزیر خارجه آمریکا د مکالمه تلفنی با ولیعهد سعودی در باره امنیت کشتیرانی در آب‌های خلیج، موضوع افزایش تنش‌ها در منطقه و ضرورت تامین امنیت آزادی کشتیرانی را بررسی کردند.

سخنگوی کاخ سفید همچنین افزود، همچنین در این مکالمه مسائل دوجانبه مورد اهمیت دو کشور و مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده رژیم ایران، گفت‌وگو کردند».

ایران در مدت زمان کمتر از یک ماه سه کشتی نفتکش را در منطقه خلیج و در نزدیکی تنگه هرکز توقیق کرده است، اقدام تهران باعث افزایش تنش میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج شده است.

مورگان اورتگاس افزود:« در مورد یمن، وزیر خارجه آمریکا و ولیعهد سعودی مجدداً حمایت جدی خود را از تلاش‌های مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل برای پیشبرد روند سیاسی در یمن اعلام کردند».

در همین حال مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در توئیتی نوشت، «امروز مکالمه خوبی با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی داشتم. از او بابت حمایت قاطع و همکاری بر سر بسیاری از چالش‌های منطقه‌ای تشکر کردم.»

جمهوری اسلامی ایران بارها تهدید کرده بود چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز (آب‌راهی که تقریبا پنجم نفت جهان) از آن می‌گذرد را خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج و شناسایی ایران به عنوان عامل اصلی این حملات، ایالات متحده آمریکا از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی برای حمایت کشتیرانی در منطقه تنگه هرمز و خلیج خبر داد.