.
.
.

سعودی خواستار حل مسالمت‌آمیز نزاع کشمیر میان هند و پاکستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع مسئول در وزارت خارجه پادشاهی عربی سعودی شامگاه چهارشنبه 7 آگوست با اعلام اینکه ریاض تحولات کنونی در اقلیم جامو و کشمیر را دنبال می‌کند تاکید کرد کشورش خواستار حل مسالمت‌آمیز منازعه میان هند و پاکستان بر سر این اقلیم شد.

اوضاع در اقلیم جامو و کشمیر که اکثریت ساکنان آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند در پی لغو ماده 370 از قانون اساسی هند که خودمختاری برای این منطقه را به رسمیت میشناخت، وارد مرحله تازه‌ای از تنش‌ها شده است.

خبرگزاری رسمی سعودی (واس) به نقل از منبع مسئول در وزارت خارجه سعودی گزارش داد که سعودی ضمن ابراز نگرانی درباره تحولات و حوادث اخیر در اقلیم جامو و کشمیر تاکید می‌کند که حل نزاع از طریق راهکار مسالمت‌آمیز و بر مبنای قطعنامه‌های بین‌المللی صورت می‌گیرد.

این منبع مسئول سعودی افزود کشورش از طرف‌های ذیربط می‌خواهد تا از صلح و ثبات در منطقه محافظت کرده و منافع ساکنان اقلیم جامو و کشمیر را رعایت کنند.

پاکستان چهارشنبه اعلام کرد چند روز پس از لغو خودمختاری اقلیم جامو و کشمیر مورد منازعه میان دو کشور از سوی دهلی‌نو، سفیر هند در اسلام‌آباد را اخراج کرده و تجارت دو جانبه با همسایه هسته‌ای خود را به حالت تعلیق درآورده است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان طی سخنانی در تلویزیون رسمی این کشور اظهار داشت:« سفیرمان را از دهلی‌نو فراخواهیم خواند و سفیرشان را بازخواهیم گرداند».

دولت پاکستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در چارچوب کاهش روابط دیپلماتیک میان دو کشور متخاصم، تجارت با هند را به حالت تعلیق درآورده است.