.
.
.

سازمان ملل: 100هزار سوری توسط رژیم اسد ربوده، بازداشت یا مفقودالاثر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزماری دی کارلو ، مدیر «امور سیاسی و برقراری صلح» سازمان ملل، گفت، بیش از 100 هزار نفر در سوریه در جریان قیام و درگیری 8 ساله بازداشت ، ربوده یا مفقود شده‌اند.

این مقام سازمان ملل متحد تاکید کرد، مسئولیت اصلی این فاجعه بر عهده رژِم اسد است.

خانم دی‌کارلو روز چهارشنبه از همه طرف‌های درگیر در سوریه بویژه رژیم این کشور خواست تا به ندای شورای امنیت سازمان ملل عمل کنند و همه بازداشت‌شدگان را آزاد و طبق قوانین بین المللی اطلاعات لازم ئر باره سرنوشت آنها را به خانواده یا خویشاوندان آنان قرار دهند.

او که برای شورای امنیت گزارش ارائه می داد، افزود:«به دلیل عدم قدرت به دستیابی به اطلاعات کافی در باره بازداشتگاههای رژیم اسد و منع ماموران سازمان ملل از رسیدن به همه اماکن در سوریه، این سازمان نمی تواند آمار دقیقی بیش از 100 هزار نفر را تأیید کند».

دی‌کارلو خاطرنشان كرد، اطلاعاتی که در دست دارد از آماری تهیه شده که توسط کمیته‌های میدانی كمسیون تحقیق وابسته به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در سوریه ثبت شد است. وی گفت این کمیسیون از سال 2011 تشکیل شد و طی این مدت توانست این آمار دقیق را با کمک سازمان‌های مدافع حقوق بشر به دست آورد.

خانم دی کارلو با تکرار پیشنهاد آنتونیو گوتریش، دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار ارجاع پروند قتل عام سوری‌ها به دیوان بین المللی کیفری یا دادگاه جنایات ضد بشری سازمان ملل شد.

تحقق عدالت و محاکمه مرتکبان جنایت و بررسی و پاسخگویی سازمان ملل به موارد نقض فاحش حقوق بشر و زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی و حقوق بشر در سوریه امری ضروری و حیاتی برای دستیابی به صلح پایدار در این کشور به شمار می‌رود».