.
.
.

مخالفت شدید دولت سوریه با توافق ترکیه - آمریکا برای ایجاد منطقه امن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه سوریه روز پنجشنبه 8 آگوست 2019 اعلام کرد، که دمشق با توافق آمریکا – ترکیه در باره ایجاد منطقه امن در خاک این کشور به شدت مخالف است و این طرح را با قاطعیت تمام رد می‌کند.

وزارت خارجه سوریه تأکید کرد، دولت دمشق این توافق را تجاوزی آشکار به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه از سوی آمریکا و ترکیه دانسته و آن را نقض فاحش اصول حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد می‌داند.

وزارت خارجه سوریه همچنین اعلام کرد، این طرح تجاوز و دشمنی مشترک آمریکا و ترکیه علیه سوریه است که در نهایت به سود رژیم «اشغالگر و متجاوز اسرائیلی» و تمایلات توسعه‌طلبانه آنکارا است کما اینکه بیانگر فریب و نیرنگ حاکم بر سیاست‌های نظام در آنکارا است.

وزارت خارجه سوریه در بیانیه مذکور همچنین از جامعه بین‌الملل و سازمان ملل خواست که «تجاوز آشکار آمریکا و ترکیه» را محکوم کنند؛ تجاوزی که تنش خطرناک و تهدیدی برای صلح و ثبات در منطقه و جهان است و همه تلاش‌ها برای یافتن راهکاری برای حل بحران سوریه را از بین می‌برد.

توافق ترکیه و آمریکا برای ایجاد منطقه امن در سوریه

وزارت دفاع ترکیه چهارشنبه اعلام کرد، واشنگتن و آنکارا توافق کردند تا یک مرکز عملیاتی مشترک به منظور هماهنگی در رابطه با ایجاد منطقه‌ای امن در شمال سوریه تاسیس کنند.

این توافق در سومین روز از مذاکرات آمریکا و ترکیه اعلام شد و برهمین اساس مرکز عملیاتی مشترک نیز در ترکیه مستقر می‌شود.

ترکیه همواره نسبت به تحولات شمال سوریه ابراز نگرانی کرده و خواستار قطع روابط آمریکا با نیروهای کُردهای سوری موسوم به «ی.پ.گ» شده است.

ترکیه طی روزهای اخیر شمار زیادی از نیروهایش را در مرز سوریه مستقر و تهدید کرده که به نیروهای کُرد مورد حمایت آمریکا در شمال سوریه حمله خواهد کرد. پس از تهدید ترکیه به حمله، مذاکرات میان آمریکا و آنکارا از روز دوشنبه شروع شد.

ترکیه نیروهای کرد سوری حزب «ی.پ.گ» را وابسته به «پ.ک.ک» می‌داند. کردهای سوری وابسته به «ی.پ.گ» اصلی‌ترین متحد واشنگتن در سوریه بوده است.

همزمان با تهدید «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه برای حمله به مواضع نیروهای مسلح کرد در شرق فرات، آمریکا روز سه شنبه 200 کامیون نظامی را در حمایت از متحدان کُرد خود وارد سوریه کرد.

اردوغان گفته بود که آنکارا برای مقابله با تهدید نیروهای کُرد مورد حمایت آمریکا، قصد دارد به مواضع آنان در شرق رود فرات حمله کند.

او گفت، ترکیه در راستای دفاع از امنیت ملی خود حق دارد عملیات نظامی در خاک سوریه انجام دهد.