آب زمزم اولین چیزی است که حجاج با رسیدن به مکه طلب می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از سال‌ها آرزو برای طواف دور خانه خدا، حجاج بیت الله الحرام اولین چیزی که هنگام رسیدن به مکه مکرمه طلب می‌کنند، نوشیدن آب «زمزم» است.

اهالی مکه مکرمه با حمل کوزه‌هایی مملو از آب زمزم بر دوش، در پذیرایی از حجاج بیت‌الله الحرام گوی سبقت را از یکدیگر می‌گیرند.

اهالی مکه طبق عادات و سننی که چندین صد سال پیش از نیاکان خود به ارث برده‌اند با حمل کوزه‌هایی مملو از آب زمزم بر دوش به پذیرایی و خوش‌آمدگویی از کاروان‌های میهمانان خانه خدا که وارد سرزمین پاک وحی می‌شوند، می‌پردازند.

دوربین «العربیه.نت» این میهمان نوازان زمزمی‌ در حالی که کوزه‌های آب زمزم بر دوش دارند را به تصویر کشیده است. آنان در حالی که غرق خوشحالی وصف ناپذیر هستند، میهمانان خانه خدا را سیراب می‌کنند.

از سویی احمد صالح حلبی، کارشناس امور حج و خدمات حجاج به «العربیه.نت» گفت:«هنگامی که حجاج پای به سرزمین مکه مکرمه می‌گذارند، آب زمزم اولین چیزی است که طلب می‌کنند، تا نه تنها تشنگی مسافتی که طی کرده‌اند را برطرف کنند بلکه تشنگی سال‌ها شوق و انتظار رسیدن به سرزمین وحی و نوشیدن از این آب پاک را رفع کرده باشند».

حلبی تاکید کرد، « آب زمزم نزد حجاج تنها به منزله آب شرب نیست بلکه اکسیری شفابخش برای هر دردی است، و برای همین حجاج در تلاش‌اند تا در دوره حضورشان برای بیشتر نوشیدن از بهترین آب زمین با یکدیگر به رقابت بپردازند.

آب زمزم در حرمین شریفین از 40 هزار مخزن ضدعفونی شده و آب سردکن عرضه می‌شود. این تعداد از مخازن در داخل مسجد الحرام و مسجد نبوی گذاشته شده است. این مخازن مملو آب زمزم پس از آنکه با دقت به وسیله خودروهای الکتریکی به اماکن مورد نظر انتقال داده شد، میان حجاج توزیع شود.

دفتر هماهنگی زمزمی‌ها در نظر دارد که خدمات توزیع آب زمزم برای حجاج امسال را برای سیراب کردن 1.7 میلیون حج‌گزار به مور اجرا بگذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید