.
.
.

31 کشته در اثر انفجاری «مشکوک» در فرودگاه نظامی الشعیرات سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری دولت سوریه روز شنبه 3 اوت 2019 از وقوع یک انفجار بر اثر «خطای فنی» در فرودگاه نظامی الشعیرات در استان حمص خبر دادند.
دیدبان حقوق بشر سوریه که به روایت رژیم اسد مبنی بر وقوع انفجار بر نتیجه خطای فنی شک و تردید دارد، گفته است که دست کم 30 نفر در این انفجار کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» ، این انفجار بعد از ظهر شنبه در اثر یک «خطای فنی» هنگام انتقال مهماتی که تاریخ آنها منقضی شده بود، رخ داد.

به گفته این خبرگزاری این انفجار به کشته و زخمی شدن شماری از نظامیان سوری منجر شد.

خبرگزاری رسمی شمار تعداد کشته یا زخمی شدگان این انفجار را ذکر نکرد اما دیدبان حقوق بشر سوریه گفت، تعداد انیروهایی وابسته به رژیم اسد که بعد از ظهر شنبه در اثر انفجار در فرودگاه کشته شدند به بیش از 30 نفر رسیده است.

دیدبان حقوق بشر گفته است برخی از زخمی شدگان این حادثه حالشان وخیم گزارش شده و این مسئله افزایش تعداد قربانیان منجر می شود.

رامی عبدالرحمن ، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه در مصاحبه با الحدث، گفت: «هنوز مشخص نیست كه آیا انفجار این مقر نظامی ناشی از نقص فنی بوده یا مورد هجوم قرار گرفته است».

ما درباره نوع سلاح های منقضی شده‌ای که رژیم سوریه در باره آن صحبت می‌کند ، هیچ نمی دانیم. انفجارها امروز ممکن است برنامه ریزی شده باشد زیرا اطلاعات اسرائیل نفوذ زیادی در میان نیروهای اسد و شبه نظامیان طرفدار او دارد و شاید هم یک ضربه موشکی و یا نظامی مستقیم اسرائیلی باشد. رامی عبدالرحمن گفت:«شبه نظامیان ایرانی تا آوریل گذشته در این فرودگاه حضور داشته‌اند و ما نمی دانیم که آیا آنها پس از تحمل ضربات سنگین از اسرائیل در آن زمان عقب نشینی کرده اند؟ یا هنوز آنجا هستند».

فرودگاه الشعیرات یکی از برجسته ترین فرودگاه‌های نظامی سوریه به شمار می رود این فرودگاه پیشتر مقر استقرار شبه نظامیان ایران و وابستگان آن که از نیروهای رژیم اسد حمایت می‌کنند، بود.

ایالات متحده در آوریل سال 2018 در واکنش به حمله گاز «سارین» به شهر خان شیخون شمال غرب دمشق این فرودگاه را با چندین موشک سکاد هدف قرار داد.

واشنگتن دمشق را به استفاده از اسلحه شیمایی علیه غیر نظامیان خان شیخون متهم کرد در حملات شیمیایی به خان شیخون بیش از 80 غیر نظامی که اغلب کودک بودند کشته شدند.