خانواده‌های قربانیان حمله تروریستی نیوزلند برای ادای مناسک حج وارد سعودی شدند

ملک سلمان خانواده‌های قربانیان حمله به مسجد در نیوز لند را به حج دعوت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بنا به اعلام خبرگزاری رسمی سعودی (واس) 200 نفر از اعضای خانواده‌ها و بستگان قربانیان حملات مرگبار مسجد نور منطقه کرایست چرچ نیوزلند که به دعوت خادم الحرمین الشریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه سعودی و در چارچوب برنامه «میهمانان خادم حرمین شریفین برای حج، عمره و زیارت» برای ادای مراسم حج 1440 به سعودی سفر کردهاند، شامگاه جمعه 2 اوت وارد فرودگاه ملک عبدالعزیز شهر جده شدند.

دعوت از اعضای خانواده‌ها و بستگان قربانیان حملات ترورریستی نیوزلند به انجام مناسک حج در راستای برنامه «حجاج مهمان پادشاه سعودی»، که هر سال از سوی وزارت حج و عمره این کشور انجام می‌شود، صورت گرفت.

Advertisement

عبدالله الصامل، نماینده وزارت حج، عمره، و امور اسلامی سعودی در اظهاراتی که خبرگزاری سعودی از او نقل کرده است گفت دعوت از اعضای خانوادهها و بستگان قربانیان حملات نیوزلند برای انجام حج تاثیر به سزائی را در تخفیف درد و رنج اعضای خانواده‌ها و بستگان مجروحان و شهدای این حادثه گذاشته است.

الصامل در ادامه گفت که اولین گروه از اعضای خانواده‌ها و بستگان قربانیان حملات ترورریستی نیوزلند وارد سعودی شده‌اند.
او همچنین تاکید کرد که شیخ عبداللطیف آل الشیخ، وزیر امور اسلامی، دعوت و ارشاد سعودی، دستورات لازم در این رابطه را صادر و همچنین پیگیری و نظارت دقیق بر حسن اجرای طرح «حجاج مهمان پادشاه سعودی» را بر عهده دارد.

او در ادامه گفت که کمیته‌های متعددی به طور شبانه روزی خدمات‌رسانی به مهمانان خانه خدا را بر عهده دارند و در این راستا تمامی خدمات و تسهیلات را برای مهمانان خانه خدا فراهم ساخته تا مناسک حج خود را که عبادت با شکوهی است، با آسایش خاطر انجام دهند.

پیش از این عبداللطیف بن عبدالعزیز آل الشیخ، وزیر امور اسلامی و ارشاد و مدیرکل برنامه «حجاج مهمان پادشاه سعودی» در سخنانی در همینباره گفت که از ملک سلمان برای این اقدام نیکوکارانه در قبال خانواده‌ها و بازماندگان این «حمله غیر‌‌‌ انسانی» که همه ادیان آن را محکوم میکنند، تشکر می‌کند.

عبداللطیف بن عبدالعزیز آل الشیخ گفت که میزبانی از خانواده‌ها و بازماندگان حملات نیوزلند در راستای تلاش‌ها و اقدامات سعودی برای مبارزه با «تروریسم» و مقابله، پیگرد و سرکوب عاملان آن و همچنین برای کاهش رنج خانواده‌هایی که در این حادثه دهشتناک متحمل درد شده‌اند، صورت گرفت. به گفته وزیر امور اسلامی و ارشاد حملات نیوزلند را «همه آموزه‌های آسمانی و ارزش‌ها و اصول انسانی محکوم می‌کنند.»

پاز سویی جیمز مونر. سفیر نیوزلند در پادشاهی عربی سعودی از طرف عموم مردم نیوزلند از خادم حرمین شریفین، ملک سلمان به عبدالعزیز آل سعود به خاطر دعوت از اعضای خانواده‌ها و بستگان قربانیان حملات نیوزیلند تشکر و قدردانی کرد و تاکید کرد که این اقدام پادشاه سعودی باعث کاستن از درد و رنج این خانواده‌ها شده است.

جیمز مونر همچنین افزود:« دولت نیورلند نقش پادشاهی عربی سعودی در خدمت به مسلمانان جهان، به ویژه کسانی که به آنها از سوی گروه‌های تروریستی ظلم شده است را با ارزش خوانده و در این راستا تروریسم را پدیدهای بی دین و بی نژاد توصیف کرد که همگان برای مبارزه با آن و مقابله با تمامی انواع و اشکال آن تمدید می‌کنند».

در 15 مارس 2019 یک استرالیایی 28 ساله به نام برنتون تارانت به مسجد نور و یک مسجد دیگر منطقه کرایستچرچ حمله مسلحانه کرد و این حمله را از فیسبوک به صورت زنده پخش کرد. او در این حملات بیش از 50 نفر را کشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید