.
.
.

شرکت کره‌ای «کیاموتورز» هم ایران را ترک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شرکت کره‌ای «کیاموتورز» به جمع شرکت های رنو فرانسه، سیتروئن فرانسه و برلیانس چین پیوست که پیش از این، ایران را به دلیل تحریم های آمریکا ترک کرده بودند.

بر طبق گزارش رسانه های ایران، گران شدن محصولات و تاخير در زمان تحويل خودروهاي مشتريان، از پیامدهایی است که گریبان صنعت خودرو ایران را پس از اعمال تحریم های آمریکا گرفته است. امروز با خروج کیاموتورز کره جنوبی از ایران چالش جدیدی پیش روی این صنعت قرار گرفت. سایپا نیوز، شنبه 3 اوت 2019، گزارش داد، شرکت کیاموتورز کره ‌جنوبی نیز ایران را به دلیل تحریم های آمریکا علیه این کشور، ترک کرد و به همکاری خود با گروه سایپا پایان داد.

بدین ترتیب، تولید خودرو کیاسراتو در سایپا نیز این هفته متوقف خواهد شد و خطوط تولید آن نیز جمع‌آوری می‌شود.

بر طبق گزارش رسانه های ایران، اعمال تحریم‌های اقتصادی چه در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما و چه دونالد ترامپ شرایط نامطلوبی را بر صنعت خودرو ایران تحمیل کرد، شرایطی همچون افت تولید، کاهش کیفیت و از همه مهم‌تر افزایش ضرر و زیان ناشی از صعود هزینه‌های تولید که خودروسازی ایران را در تحریم‌های اولیه و ثانویه متاثر از خود کرده است. در تحریم‌های اولیه، همزمان با ریاست جمهوری باراک اوباما اگر چه صنعت خودرو در اولویت تحریم‌های این دولت قرار نداشت اما با شروع تحریم‌ها و همراه با آن افزایش نرخ ارز و محدودیت‌های بانکی، روند نزولی در کیفیت و کمیت خودروهای تولیدی در ایران پدید آمد.

پیش از خروج کیاموتورز از چرخه تولید مشترک خودرو با سایپا، شرکت‌های رنو، سیتروئن، برلیانس، ولوو و ایویکو نیز به دلیل تحریم آمریکا، ایران را ترک کرده بودند.

سایپا در واکنش به این اقدام کیاموتورز، اعلام کرد که اقدامات لازم را برای جلب رضایت مشتریان و تبدیل خودروهای ثبت‌نامی آنها به خودروهای قابل تحویل انجام می دهد و پیگیری های حقوقی بین‌المللی را برای احقاق حق شرکت و مشتریانش ادامه می‌دهد.

جواد سلیمانی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، با تاکید بر تلاش در راستای کاهش اثرات تحریم، پیش از این گفت: «با تلاش مستمر، برنامه‌ریزی و اجرای موفق راهبرد رونق تولید، می‌توان مشکلاتی نظیر ترک همکاری شرکای خارجی و نیز تحریم‌ها علیه صنعت خودرو کشور را بی‌اثر کرد.»

از سوی دیگر، مهدی مقدسی، نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس ایران، طی یک اظهارنظر، خودروسازان را متهم کرد که از فرصت تحریم برای رفع مشکلات‌شان و پیشبرد خواسته‌های نابه‌حق‌شان نهایت سوء‌استفاده را می‌کنند و مردم تاوان هزینه تمام شده و سرباری تولید و سوء‌مدیریت آنها را می‌دهند.