.
.
.

تلاش آمريكا برای استقرار موشک‌‌هایش در آسیا برای مقابله با گسترش نفوذ چین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی خروج دو جانبه آمریکا و روسیه از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد و همزمان با اعلام رسمی پایان این پیمان، مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز شنبه 3 اوت اعلام کرد کشورش خواستار آن است تا در صورت امکان و در اسرع وقت طی ماه‌های آینده موشک‌های جدیدی را با هدف مقابله با گسترش نفوذ چین در آسیا مستقر کند.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس مارک اسپر، وزیر خارجه ایالات متحده در پاسخ به سئوالی درباره احتمال استقرار موشک‌های کلاسیک میانبرد آمریکا در آسیا طی سفر به سیدنی استرالیا که در چارچوب تور یک هفته‌ایش به آسیا صورت می‌گیرد هنگامی که سوار بر هواپیما بود به خبرنگاران گفت:« بله.. میخواهیم این را در اسرع وقت انجام دهیم».

وزیر دفاع آمریکا خطاب به خبرنگارانی که او را در این تور 7 روزه همراهی می‌کنند افزود:«ترجیح می‌دهیم این‌‌کار طی چند ماه انجام شود، اما انجام این امور معمولا بیش از آن چه پیشبینی شده به طول می‌انجامد».

مارک اسپر اما هیچگونه اشارهای به مکانی که آمریکا قصد دارد در آن سامانه موشکی مستقر کند، نکرد.

او در این زمینه گفت:« نمی‌خواهم که به گمانه‌زنی بپردازم.. اینها اموری هستند که دائما با همپیمانانمان بررسی می‌کنیم».

ایالات متحده آمریکا پس از اتهام روسیه به نقض مکرر و چندین ساله «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد» روز جمعه 2 اوت 2019 به طور رسمی از این پیمان خارج شد.

این پیمان که در سال 1987 میان رونالد ریگان رئیس جمهوری سابق آمریکا و گورپاچوف رهبر اتحاد جماهیر شوری سابق در دوره جنگ سرد به امضا رسیده بود تولید موشک‌های میانبرد هسته‌ای و غیر هسته‌ای با برد بین 500 تا 5500 کیلومتر را منع کرده است.

ایالات متحده آمریکا در سال‌های اخیر همواره روسیه را به نقض آشکار مفاد این پیمان متهم کرده است.

ایالات متحده آمریکا اکنون با خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد فرصت یافته تا چین را بیشتر تحت فشار قرار دهد، زیرا که بخش بزرگی از زرادخانه پکن شامل تسلیحاتی است که به موجب پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد که چین آن را امضا نکرده ممنوع است.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا گفت که چین نباید از طرح‌های ایالات متحده آمریکا متعجب شود، و افزود:« نباید این موضوع باعث تعجب شود زیرا که ما از مدت‌هایی نه چندان کوتاه درباره آن سخن می‌گفتیم. میخواهم در اینجا تاکید کنیم که %80 از زرادخانه آنها از تسلیحاتی تشکیل شده که در چارچوب تسلیحات مورد هدف پیمان منع تسلیحات هسته‌ای میانبرد قرار می‌گیرد. تعجب‌آور نیست که ما نیز برای داشتن چنین توانمندی‌هایی ابراز تمایل کنیم».