.
.
.

آمریکا رسما از پیمان منع موشک‌های میانبرد هسته‌ای با روسیه خارج شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا روز جمعه 2 اوت 2019 به طور رسمی از پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» با روسیه خارج شد.

این پیمان در سال 1987 میان رونالد ریگان رئیس جمهوری سابق آمریکا و گورپاچوف رهبر اتحاد جماهیر شوری سابق در زمان جنگ سرد به امضا رسید.

ایالات متحده آمریکا در یال‌های اخیر همواره روسیه را به نقض آشکار مفاد این پیمان متهم کرده است.

این پیمان، تولید موشک‌های میان‌برد هسته‌ای و غیر هسته‌ای با برد بین پانصد تا پنج هزار و پانصد کیلومتر را منع کرده است.

به گزارش العربیه، با اعلام رسمی خروج آمریکا و روسیه از پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای موشک‌های میان برد، مایک پمپئو، وزیر آمریکا جمعه 2 اوت 2019 رسما خروج کشورش از این پیمان را اعلام کرد.

خروج ایالات متحده آمریکا از پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای پس از آن اعلام می‌شود که مسکو پیشتر اعلام کرده بود این پیمان با «پیش‌دستی آمریکا» پایان یافته است.

به گزارش خبرگزاری‌ها مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در سفر به بانکوک برای مشارکت در یک اجلاس منطقه ای، گفت:« خروج ایالات متحده آمریکا از پیمان عملا از امروز آغاز می شود».

پمپئو در این باره تاکید کرد:« روسیه تنها طرف مقصر در پایان یافتن این معاهده است».

روسیه روز جمعه، پیش از این اعلام کرد که با آغاز خروج آمریکا طی سال جاری از معاهده کاهش تسلیحات هسته ای این معاهده عملا پایان یافته تلقی می شود.

سیرگئی ریابکوف وزیر خارجه روسیه از ایالات متحده آمریکا خواست تا پس از پایان یافتن پیمان از استقرار موشکه ای میانبرد خودداری کند.

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از ریابکوف اعلام کرد که گفته:« به ایالات متحده آمریکا و اعضایی دیگر از پیمان آتلانتیک شمالی پیشنهاد کردیم تا به فکر متوقف ساختن استقرار موشک های میانبرد باشند».

وی همچنین افزود:« این توقف استقرار (موشک های میانبرد) مشابه آن چیزی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده است، زمانی که گفت،در صورت عدم استقرار این گونه تجهیزات در بعضی از مناطق از سوی ایالات متحده آمریکا روسیه نیز از اقدام به آن خودداری خواهد کرد».