.
.
.

هشدار نماینده مجلس : مرغداران جوجه ریزی را متوقف می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک نماینده مجلس ایران، بالا بودن هزینه تولید که منجر به کاهش جوجه ریزی شده است را باعث افزایش قیمت مرغ دانست و برخورد تعزیراتی با مرغداران را سبب کاهش جوجه ریزی اعلام کرد که در پی آن عرضه مرغ در بازار نیز کاهش خواهد یافت.

جلال محمودزاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ایران، اعلام کرد که قیمت تعیین شده برای مرغ، بر اساس هزینه واقعی تولید نیست و در این باره به خبرگزاری خانه ملت گفت: «قیمت 12 هزار و 900 تومانی گوشت مرغ بر اساس هزینه تولید واقعی تعیین نشده و به همین دلیل مرغداران محصولات تولیدی خود را با قیمت بالاتری به بازار عرضه می‌کنند.»

نوسانات قیمت مرغ در ایران، طی یک سال اخیر، شدت یافته است. برخی فعالان صنعت مرغ ایران، نوسان بازار را بسته به عرضه و تقاضا دانسته و کاهش عرضه از سوی مرغداران را موجب نوسانات قیمت مرغ اعلام کرده اند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس ایران، از عدم تامین نهاده های دامی مورد نیاز مرغداران توسط دولت خبر داد و تصریح کرد: «نهاده‌های وارداتی نیز با تاخیر و کرایه حمل بسیار بالا به دست مرغداران می‌رسد.»

او مشکلات موجود در تامین نهاده ها را منجر به روی آوردن مرغداران به بازار آزاد دانست که قیمت بالاتری دارد و هزینه آنها را افزایش می دهد.

این نماینده مجلس ایران، با بیان اینکه برخی از مرغداران به دلیل عدم تامین به موقع نهاده‌های مورد نیاز اقدام به جوجه ریزی نکرده‌اند و سالن‌های آنها خالی است، اظهار کرد«: کاهش جوجه ریزی و بالا بودن هزینه تولید باعث شده تا قیمت مرغ روند صعودی خود را داشته باشد، از سوی دیگر اگر با مرغداران به صورت تعزیراتی برخورد کنیم نهایتا اقدام به جوجه ریزی نمی‌کند و بازار با کاهش عرضه مواجه می‌شود.»

با اینکه دولت به منظور تنظیم قیمت بازار مرغ، این کالای خوراکی را به همراه نهاده های صنعت دام و طیور در فهرست مشمول دریافت ارز رسمی به نرخ 4200 تومان قرار داد، با این حال نوسان در قیمت محصولات پروتئینی به ویژه مرغ افزایش پیدا کرد. كارشناسان صنعت طیور معتقدند عرضه نهاده های تولید با نرخ دولتی به این صنعت نتوانسته جلوی افزایش قیمت ها را بگیرد و به همین دلیل نرخ ها در بازار بالاتر از ارقامی است كه مسئولان و دست اندركاران تنظیم بازار برآورد می كنند.

محمودزاده با اشاره به اینکه کاهش عرضه مرغ به بازار باعث می‌شود تا دولت برای تامین نیاز داخل اقدام به واردات مرغ با قیمت چندین برابر کند، از دولت خواست تا هزینه واردات مرغ از سایر کشورها را صرف ایجاد زیرساخت در داخل کشور کند.

او بر ضرورت تعیین قیمت واقعی مرغ بر اساس هزینه تولید و سود مرغداران تاکید کرد و در صورت مشاهده نوسان در بازار، خواستار اعطای یارانه به مصرف کنندگان شد، به جای اینکه یارانه را به واردات نهاده‌ها که به گفته او به جیب دلالان و واسطه‌ها می‌رود، اختصاص دهد.

احمد سلحشور، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مرغداران گوشتی خراسان رضوی نیز در گفت وگو با ایسنا، یکی از دلایل افزایش قیمت مرغ را تلفات مرغداران دانست و با اشاره به تحریم ها اعلام کرد که برخی موفق به دریافت واکسن مرغوب نشدند و تلفات بیش از حدی داشتند.

او افزایش قیمت مرغ را منطقی عنوان کرد که به معنی گرانی آن نیست بلکه به گفته او مرغ به قیمت واقعی خود نزدیک شده و عرضه بیش از حد آن در بازار، کمبود تقاضا و گرمای بیش از حد در فصل تابستان باعث کاهش قیمت آن شده بود.