.
.
.

دولت سوریه با آتش‌بس «مشروط» در ادلب موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت سوریه روز پنجشنبه 1 آگوست 2019 از موافقت مشروط با آتش‌بس در استان ادلب واقع در شمال این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» دولت این کشور با آتش‌بس مشروط در منطقه کاهش تنش در استان ادلب موافقت کرده است.
طبق این گزارش دولت سوریه اعلام کرد که به شرط ایجاد منطقه‌ای خالی از سلاح طبق توافقنامه سوچی که ترکیه و روسیه به اجرای آن متعهد شده‌اند، با آتش‌بس موافقت می‌کند.

در توافق سوچی بر عقب‌نشینی گروه‌های مسلح از منطقه کاهش تنش به طول 20 کیلومتر و خروج سلاح‌های سنگین و متوسط از این منطقه، تاکید شده است. آنکارا و مسکو برای تطبیق این توافقنامه متعهد شده بودند.

به گزارش خبرگزاری (سانا) ، همزمان با دور جدید مذاکرات در آستانه، در شمال غربی سوریه ، ضرورت اجرای توافق روسیه - ترکیه برای ایجاد یک منطقه خالی از سلاح در اطراف و داخل ادلب الزامی است.

توافقنامه 10 بندی سوچی برای اجتناب از عملیات نظامی علیه تروریست‌ها در ادلب واقع در شمالی غربی سوریه است. در این توافق تأکید شده است علاوه بر ایجاد یک منطقه غیرنظامی موسوم به منطقه "کاهش تنش" که تا عمق 15 تا 20 کیلومتری امتداد می‌یابد، ایران، روسیه و ترکیه به طور مشترک نقش اصلی اجرای آتش‌بس در این منطقه را بر عهده خواهند داشت.

سانا به نقل از یک منبع نظامی سوری گفت: «تطبیق اجرای آتش بس در منطقه ادلب که ج. مناطق کاهش تنش است از شامگاه پنجشنبه آغاز شده است».

این منبع بلندپایه سوری گفته است موافقت سوریه مشروط است به تطبیق توافقنامه سوچی است و ترکیه و روسیه باید به تطبیق آن و دور کردن گروههای مسلح از منطقه کاهش تنش باید متعهد باشند.

به گزارش اینترفكس، الكساندر لاورنتیف، فرستاده ویژه روسی در سوریه در واکنش به موافقت مشروط سوریه، گفت: «مطمئناً ما از تصمیم دولت سوریه برای برقراری آتش بس استقبال می‌كنیم».