.
.
.

آمریکا و طالبان در مورد خروج هزاران سرباز امریکایی از افغانستان توافق کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست بتاریخ 1 اوت 2019 گزارش داد، امریکا و طالبان در مورد خروج هزاران سرباز امریکایی از افغانستان توافق کردند.
در این گزارش آمده، بربنیاد اولین توافق، حکومت امریکا برای خروج شش هزار سرباز خود از افغانستان آمادگی می گیرد. در حال حاضر 14 هزار سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر اند.

آمریکا تاکید کرده که نمایندگان طالبان نیاز خواهند داشت تا در مقابل کاهش سربازان امریکایی از افغانستان یک آتش بس اعلام کنند و روابط اش را با شبکه القاعده قطع کند.

یک مقام آمریکایی تایید کرده که 80 الی 90 درصد توافق صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان نهایی شده، اما کار روی 10 الی 20 درصد دیگر آن دشوار خواهد بود.

یک مقام دیگر آمریکایی گفته نهایی شدن توافق، کاهش بیشتر سربازان امریکایی و رسیدن به یک توافق وسیع صلح در افغانستان، نیازمند آغاز مذاکرات طالبان با حکومت کابل خواهد بود.

هرچند مقام‌های آمریکایی گفته اند که یک توافق فراگیر صلح پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دست آمده می‌تواند اما این مقام‌ها هشدار می‌دهند که ممکن است رهبران طالبان نهایی‌سازی آن را به تأخیر بیندازند.

از سوی دیگر، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان خبری توافق مبنی بر خروج هزاران سرباز امریکایی را از افغانستان رد کرده است.

قابل ذکر است که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا نیز اخیراً اعلام کرد، واشنگتن به زودترین فرصت ممکن از افغانستان خارج خواهد شد.

سید اکبر آغا، عضو پیشین طالبان اعلام کرد، تا سه روز دیگر توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در شهر دوحه قطر امضا خواهد شد.