.
.
.

گزارش‌هایی از آزمایش یک موشک بالستیک میان‌برد در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های غرب شامگاه پنجشنبه 25 ژوئیه از آزمایش یک موشک بالستیک با برد 1000 کیلومتری در ایران خبر دادند.

این رسانه‌ها به نقل از منابعی در وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا (پنتاگون)، گزارش دادند، ایران یک موشک بالستیک میان‌برد را آزمایش کرده که برد آن تا 1000کیلومتر می‌رسد.

منابع همچنین گفته‌اند، آزمایش موشکی جدید ایران تهدیدی برای پایگاه‌های نظامی یا کشتی‌های تجاری ایالات متحده نیست.

منابع افزودند، ایران روز چهارشنبه یک موشک بالستیک میان‌بردی را با هدف بهبود «برد و دقت» سامانه موشک‌هایش، انجام داده است.

این در حالی است که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرده که اگر لازم شود به ایران خواهد رفت تا در فضای تنش‌آمیز کنونی میان واشینگتن و تهران، گفتگوهایی را انجام دهد.

مشاور نظامی علی خامنه‌ای، رهبر ایران اما در واکنش به این اظهارات وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که تهران تحت هیچ شرایطی با واشینگتن مذاکره نخواهد کرد.

تنش‌های میان ایران و ایالات متحده آمریکا از سال گذشته و هنگامی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای برجام خارج شده و طی فرمانی تحریم‌ها علیه ایران را مجددا ازسرگرفت، به طور فزایندهای افزایش یافته است.

طی 3 ماه گذشته پس از حمله‌های ایران به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز تنش میان دو واشینگتن و تهران بالا گرفته است.

پیشتر روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در ماه مارس گذشته از تلاش‌های ناموفق ایران برای پرتاب موشک‌های میان برد پرده برداشته بود.

این روزنامه در گزارش خود به اقدام دولت ترامپ که در تلاش است تا با تسریع برنامه‌ای سری به انجام عملیات تخریبی علیه موشک‌های ایران اقدام کند، نیز اشاره کرده است.

مسئولان آمریکایی این برنامه را جزئی از حمله گسترده‌ای دانسته‌اند که ایالات متحده آمریکا برای از بین بردن توانایی‌های نظامی ایران به کار می‌گیرد.