.
.
.

پومپئو: برای ادامه همکاری با سعودی هر کاری را انجام خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پومپو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز پنجشنبه در مصاحبه با فاکس نیوز گفت، کشور متبوعش هر کاری را برای ادامه همکاری با پادشاهی سعودی علیه ایران انجام خواهد داد.

پومپئو در این مصاحبه گفت: «پادشاهی سعودی متحد خوبی برای آمریکاست و ایران تهدید واقعی است، سعودی شریک آمریکا در مقابله با تهران است».

وزیر امور خارجه ایالات متحده همچنین گفت واشنگتن به فرانسه، آلمان، نروژ، ژاپن، کره جنوبی و استرالیا پیشنهاد داد تا به ائتلافی بین المللی برای حفاظت از ناوگان‌ها و کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز بپیوندند.

پومپئو گفت :«همه کشورها برای حفاظت از تنگه هرمز علاقه مند هستند بنابرین همه باید در محافظت از تنگه هرمز شریک باشند و نه تنها از منافع خود حفاظت کنند، بلکه از عبور و مرور آزادانه کشتی‌های تجاری باید حمایت کنند».

وزیر امور خارجه ایالات متحده پیشتر گفته بود که واشنگتن برای ایجاد یک ائتلاف بین المللی در آب های خلیج برای حفاظت از تنگه هرمز و تضمین حرکت کشتی‌های تجاری تلاش می کند.

در راستای این تلاش‌ها وزیر خارجه ایالات متحده روز گذشته با دامینیک راب وزیر خارجه جدید بریتانیا از طریق تلفن گفت‌وگو کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت، فعالیت‌های ایران و برنامه هسته‌ای این کشور از محورهای گفت‌وگوی دو طرف بوده است.

مورگان اورتگاس گفت: « پمپئو و راب همچنین درباره تقویت همکاری‌ها در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، گفت‌وگو کردند.

مایک پمپئو همچنین در پیامی در توئیتر، بر روابط نزدیک ایالات متحده و بریتانیا و همکاری دو متحد برای مقابله با چالش‌های امنیتی جهان تاکید کرد.