.
.
.

سعودی: واردکنندگان نفت از محموله‌های نفتی خود در تنگه هرمز محافظت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خالد الفالح، وزیر انرژی و منابع معدنی پادشاهی عربی سعودی روز پنجشنبه 25 ژوئیه از واردکنندگان جهانی نفت خواست تا از محموله‌های نفتی خود که از تنگه هرمز عبور می‌کنند، محافظت کنند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، خالد الفالح وزیر انرژی و منابع معدنی سعودی از واردکنندگان جهانی نفت خواست تا از نفتکش‌هایشان در تنگه هرمز محافظت کنند.

الفالح همچنین ضمن اشاره به اینکه تقاضا برای نفت در شرایط کنونی مناسب و در سطح معقول است، گفت که جنگ تجاری میان آمریکا و چین تا میزان زیادی بر سطح تقاضای خریداری نفت تاثیر نگذاشته است.

اقدامات ایران در حمله به کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها از جمله توقیف نفتکش بریتانیایی stena impero، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا را بر آن داشت تا برای تشکیل ائتلافی بین‌المللی با مشارکت دیگر کشورهای ذینفع برای پاسداری از آزادی دریانوردی و محافظت از نفتکش‌ها در آبراه‌های بین المللی به ویژه در تنگه هرمز، تلاش کنند.

مارک اسپر، وزیر دفاع جدید آمریکا روز گذشته به هماهنگی‌های میان کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان برای پاسداری از امنیت کشتیرانی در خلیج اشاره کرد و گفت ماموریت نظارت و انجام هماهنگی‌ها را ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) بر عهده خواهد داشت.

در همین حال دولت بریتانیا روز پنجشنبه 25 ژوئیه اعلام کرد نیروی دریایی سلطنتی این کشور، با هدف تامین امنیت آزادی دریانوردی، نفتکش‌هایی که پرچم بریتانیا را برافراشته باشند را در تنگه هرمز همراهی و اسکورت می‌کند.

سخنگوی دولت بریتانیا روز پنجشنبه گفت:«نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا مکلف شد، کشتی‌هایی که پرچم بریتانیا را برافراشته باشند، در تنگه هرمز همراهی کند.»

سخنگوی دولت بریتانیا گفت، کشتی‌ها باید پیش از عبور از تنگه هرمز به نیروی دریایی بریتانیا خبر دهند تا زمان کافی برای اجرای اقدامات محافظت داشته باشد.