.
.
.

درختان مواد غذایی خود را با یکدیگر تقسیم می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دانشمندان نیوزلندی دریافتند که درختان از طریق اتصال به ریشه‌های یکدیگر، آب و مواد معدنی را میان هم به اشتراک می‌گذارند؛ اکتشاف این موضوع سبب شده دانشمندان احتمال وجود شبکه غذایی یکپارچه میان درختان جنگل‌ها را مطرح کنند.

تنه یک درخت آگاثیس که با نام درخت کائوری نیز شناخته می‌شود، توجه گروهی از دانشمندان نیوزلندی را به خود جلب کرد. این تنه درخت بدون آنکه رشد کند،کماکان زنده بود. بررسی دو دانشمند نیوزلندی نشان داد که این درخت آب، مواد معدنی و غذای مورد نیاز خود را از طریق اتصال ریشه‌هایش به ریشه‌های درختان پیرامون تامین می‌کند.

سباستین لویتزینگر، پژوهشگر دانشگاه فنی اوکلاند نیوزلند گفت: «ریشه‌های این درخت تاثیر زیادی روی تصورات ما از درختان خواهد گذاشت.»

لویتزینگر یافته‌های خود و همکارانش را در آخرین شماره مجله «ای ساینس» منتشر کرد. این پژوهشگر نیوزلندی در ادامه «سامانه‌های زیستی» را «موجودات بسیار بزرگ» توصیف کرد و گفت که این احتمال وجود دارد، درختان یک جنگل نیز چنین سیستم‌های به اشتراک‌گذاری را میان خود و در قالب یک سیستم یکپارچه داشته باشند.

درختان کائوری از دوران ژوراسیک، یعنی از حدود 150 میلیون سال پیش بر روی زمین زندگی می‌کنند و در بخش‌های وسیعی از نیم‌کره جنوبی می‌رویند. ارتفاع این درختان به 50 متر و عرض تنه آنها به 4 متر می‌رسد.

سباستین لویتزینگر به همراه همکارش، مارتین بادر، تنه زنده درخت آگاثیس را در حین یک گردش علمی در نزدیکی اوکلاند پیدا کرد.