.
.
.

دانمارک از ماموریت بریتانیا براى حفاظت از دریانوردی در تنگه هرمز حمایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دانمارک روز جمعه 26 ژوئیه از پیشنهاد دولت بریتانیا برای ایجاد یک ائتلاف دریایی به فرماندهی اروپا برای تضمین آزادی دریانوردی در تنگه هرمز اعلام حمایت کرد و گفت مشارکت نظامی در این ماموریت را بررسی خواهد کرد.

به گزارش رویترز، جب کوفود، وزیر خارجه دانمارک در بیانیه‌ای، ضمن اعلام استقبال از این طرح، اعلام کرد: « دولت دانمارک به طور مثبت به مشارکت احتمالی در این ابتکار نگاه می‌کند».

او در ادامه گفت برای دانمارک که کشوری دریایی است تضمین آزادی کشتیرانی حائز اهمیت است.

وزیر خارجه دانمارک همچنین توضیح داد که تصمیم‌گیری نهایی برای حضور دانمارک در چنین طرحی، نیاز به تصویب پارلمان این کشور دارد و به محض اینکه چارچوب مشخصی برای وظایف، ماموریت‌ها و شرکای این طرح تعیین شود، در پارلمان بررسی خواهد شد.

سخنگوی دولت بریتانیا جمعه 26 ژوئیه 2019 اعلام کرد ناوشکن «مونت‌رز » نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا، با هدف تامین امنیت آزادی دریانوردی در منطقه خلیج، نفتکش‌هایی که پرچم بریتانیا را برافراشته باشند را در تنگه هرمز همراهی و اسکورت می‌کند.

او در ادامه گفت: «نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا مکلف شد کشتی‌هایی که پرچم بریتانیا را برافراشته باشند، در تنگه هرمز همراهی کند، چه این کشتی‌ها به صورت تکی و چه به صورت دسته‌جمعی در حال حرکت باشند، به شرط اینکه پیش از آن و در زمان کافی به نیروی دریایی اطلاع داده باشند.»

او همچنین افزود: «آزادی دریانوردی موضوع بسیار مهمی برای تجارت و اقتصاد جهان است و همه تلاش‌مان را برای دفاع از آن به کار خواهیم گرفت.»

در همین راستا خالد الفالح، وزیر انرژی و منابع معدنی پادشاهی عربی سعودی روز پنجشنبه 25 ژوئیه در گفتگو با خبرگزاری رویترز از واردکنندگان جهانی نفت خواست تا از محموله‌های نفتی خود که از تنگه هرمز عبور می‌کنند، محافظت کنند.

اقدامات ایران در حمله به کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها از جمله توقیف نفتکش بریتانیایی stena impero، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا را بر آن داشت تا برای تشکیل ائتلافی بین‌المللی با مشارکت دیگر کشورهای ذینفع برای پاسداری از آزادی دریانوردی و محافظت از نفتکش‌ها در آبراه‌های بین المللی به ویژه در تنگه هرمز، تلاش کنند.

مارک اسپر، وزیر دفاع جدید آمریکا روز پنجشنبه به هماهنگی‌های میان کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان برای پاسداری از امنیت کشتیرانی در خلیج اشاره کرد و گفت ماموریت نظارت و انجام هماهنگی‌ها را ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) بر عهده خواهد داشت.